Rýma většinou nebývá považována za závažné onemocnění. V případě její alergické varianty však jde o značně obtěžující záležitost. Přitom léčba nepatří k těm nejkomplikovanějším.
Alergická rýma patří k nejčastějším chronickým onemocněním. Ve vyspělých zemích postihuje téměř třetinu adolescentů. Navíc výrazně zhoršuje kvalitu života postižených.
Protiútok je třeba zahájit na všech frontách
Kromě nepříjemných příznaků, jako jsou kýchání a vodnatá rýma, se v závažnějších případech vyskytuje i zduření nosní sliznice, které vede k úplnému ucpání nosu. Pacient potom dýchá ústy, špatně spí, je náchylnější k infekcím průdušek. Neléčená alergická rýma také zhoršuje astma. To si ale ne každý astmatik uvědomuje, a svou rýmu tak často podceňuje. Buňky imunitního systému jsou potom v nosní sliznici drážděny alergeny a aktivují se. V tomto stavu mohou doputovat až do průdušek a právě tím průběh astmatu zhoršovat. Léčba je proto nutná současně – jak rýmy, tak astmatu.
Jen tak lze totiž dosáhnout nejlepších výsledků.
Léčba alergické rýmy není příliš komplikovaná. Je postavena na několika bodech:
- omezit co nejvíce kontakt s alergenem,
- podávat protialergické léky přímo na nosní sliznici (kapky, spreje),
- podávat protialergické léky celkově,
desenzibilizace na daný alergen (také nazývaná alergenová vakcinace).
Poznej svoji rýmu
Tyto čtyři kroky jsou jednoduchým základem v boji s alergickou rýmou. Nejsložitějším problémem však může být samotné rozpoznání alergické rýmy. Zejména rýma trvající celoročně, bez sezonních výkyvů, může být připisována i jiným příčinám.
Prvním úkolem pro každého, kdo si myslí, že má alergickou rýmu, je tedy zkusit si sám definovat, co potíže vyvolává a kde a kdy pacient pociťuje úlevu. Pokud se takto podaří vytipovat nějaký alergen, například zvířecí srst, pyl nebo jiné, je napůl vyhráno. Pak se již dají učinit opatření k omezení styku s alergenem nebo se na sezonu připravit včasným nasazením uvedené léčby.
Vždy je ale vhodné problém konzultovat s lékařem, který zhodnotí, zda se opravdu o alergickou rýmu jedná. Od toho je pak odvozena i příslušná léčba. Jako první pomoc bez receptu je možné zkusit nějaké volně prodejné léky typu Zyrtec, Claritin, Xyzal, Aerius, většina účinných protialergických nosních sprejů nebo kapek je ale již pouze na recept. Je tedy nutné lékařské vyšetření.
Zdroj: Bez alergie.cz
Alena Rašková
ChytráŽena.cz