Produkce a prodej dětské výživy na tuzemském trhu stoupá. Výrobci i obchodníci udávají zvýšení tržeb až o desítky procent oproti loňskému roku. Růst souvisí zejména s vyšší porodností i cenami dětské výživy.
Například v prvním pololetí letošního roku se v Česku narodilo 59.300 dětí, tedy o 3300 více než loni ve stejném období.
Zájem zákazníků o dětskou výživu dynamicky roste. Důvodem je zejména úspora času při přípravě domácích pokrmů pro kojence, i praktičnost při cestování. Zvyšuje se také počet narozených dětí a prodlužuje se délka podávání kojenecké výživy. Lidé nakupují hlavně cenově dostupnější výrobky dětské výživy.
Vedle tradičních sušených a kojeneckých mlék, mléčných kaší a ovocných i zeleninových kojeneckých výživ jsou nyní v tuzemských obchodech k dostání také dětské sušenky, instantní nápoje či speciální ovocné šťávy.
Rovněž na trhu kojenecké výživy vzrůstá v poslední době poptávka po výrobcích s označením BIO. Ty jsou oproti klasickým potravinám sice dražší, ale poskytují záruku kvality surovin vypěstovaných bez použití pesticidů a umělých hnojiv. Nabídku biovýrobků v sortimentu dětské výživy chtějí prodejny rozšířit.
Stále oblíbenější jsou mezi spotřebiteli dětské výživy předpřipravené pokrmy, tzv. convenienc výrobky. Jedná se o produkty, které usnadňují maminkám jejich nelehkou práci. Rodiče mohou výživu pro své malé potomky zakoupit nejen v hypermarketech a supermarketech, ale také v drogeriích, či lékárnách.
Výrobci musí samozřejmě splňovat přísná pravidla nastavená pro konzumaci kojenců a jsou také průběžně a často kontrolována. Jednu z posledních kontrol provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce.
Kontroly dětských přesnídávek neodhalily vážnější nedostatky.
Kojenci a děti do tří let věku jsou vnímáni jako citlivá skupina konzumentů, proto se na potraviny určené pro tuto skupinu vztahují specifické požadavky na bezpečnost, jakost i označování. Kontrole jejich dodržování věnuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce zvýšenou pozornost. V letošním roce dosud inspekce hodnotila 255 vzorků dětských přesnídávek, příkrmů a nápojů. Odebírány byly vzorky všech druhů přesnídávek, příkrmů (zeleninové, masozeleninové, polévky atd.) a nápojů, a to českého i zahraničního původu. Hodnoceny byly přesnídávky v bio kvalitě i přesnídávky prodávané v některých drogériích.
Kontrolována byla především bezpečnost, ale také jakost. Zjišťovalo se, zda výrobky neobsahují kontaminující látky, nadměrné množství soli, zda skutečná energetická hodnota výrobku a obsah vitaminů, bílkovin, tuků a sacharidů odpovídá množství deklarovanému na obale. V neposlední řadě inspektoři kontrolovali, zda výrobci uvádějí na obalech všechny údaje, které jim předepisuje legislativa, či zda jsou dodržovány podmínky skladování.
Požadavkům právních předpisů nevyhovělo pouze čtrnáct vzorků. Žádný z nedostatků se však netýkal bezpečnosti výrobku - nebyl zjištěn výskyt žádných cizorodých látek. U žádného z vzorků se také neprokázal vyšší obsah soli. Ve většině případů se jednalo o chyby v označování, popř. absenci označení v českém jazyce, ve čtyřech případech obchodník přesnídávky skladoval ve vyšších teplotách, než stanovil výrobce. Pouze tři vzorky nevyhověly požadavkům na jakost - u jednoho výrobku byla naměřena nižší energetická hodnota, než výrobce uváděl na obale, u dalšího bylo zjištěno méně bílkovin a jeden uváděl nesprávnou energetickou hodnotu i množství sacharidů. Ve všech případech však byly rozdíly mezi naměřenými a deklarovanými hodnotami nepatrné. Výrobci těchto tří nevyhovujících vzorků navíc již přesnídávky přeznačily a pro další šarže připravily nové opravené etikety.
Zdroj kontroly: Martina Šmídtová, tisková mluvčí SZPI