Celoročně jsou v nabídce super, hyper a jiných marketů různé druhy ovoce a zeleniny, což jsme se naučili brát jako samozřejmost. Ovšem většina této produkce pochází z dovozu, což s sebou velmi často nese ztrátu důležitých výživových hodnot. Na vině je jak předčasná sklizeň (i měsíc před dozráním), tak i chemické ošetření nutné pro uchování při dlouhé přepravě, uskladnění nebo kontrolovanému dozrávání. A k tomu také velká ekologická stopa, kterou za sebou zboží dovážené přes půl zeměkoule zanechává...
Na jaře ale už začíná k zákazníkovi proudit konečně také zelenina české provenience. V provozu začnou být farmářské trhy a i do sítě obchodních řetězců se už stále častěji dostávají výsledky práce českých zemědělců. Kdo někdy okusil chuť zeleniny, která si ještě před pár hodinami spokojeně rostla na záhonku českých zemědělců, má navždy jasno.
Během dubna a května se objevují už i čerstvé druhy rané zeleniny – karotka, jarní cibulka, ředkvičky, kedlubny, různé druhy salátů, mangold, špenát, mladý pórek, jarní ředkve, malé cukety a mnoho dalších. Ačkoli na ovoce je jaro ještě chudé (koncem května, když přeje počasí, se můžeme setkat s prvními třešněmi a jahodami), bohatě nám to vynahrazuje široká škála postupně dozrávající rané zeleniny a bylinek. Po zimě si tak můžeme pouhým zařazením většího množství této čerstvé zeleniny vypěstované u nás ozdravět a vyčistit organismus.
Kromě čerstvé zeleniny je však také stále k dostání zelenina dlouhodobě skladovaná, a to cca až do poloviny dubna. Jde o výpěstky z podzimní sklizně – např. brambory, kořenová zelenina, cibule, zelí, růžičková kapusta, ředkev, pórek, mrkev, čekankové puky a z ovoce uskladněná jablka, která jsou pro delší skladování šlechtěna a nijak jim neškodí, mnohdy právě naopak. Jako jablečná velmoc pěstujeme např. odrůdy jablek, jimž uskladnění prospívá. Ta nejlepší chuť a vůně se u nich objevuje až po týdnech či měsících v chladu a temnu.
Ať už tedy čerstvá, nebo uskladněná zelenina z českých polí a záhonků – obojí nám může pomoci udržovat počátkem teplého období roku organismus v kondici, dopřávat si tak potřebné vitaminy a další výživové látky, a tím předcházet jarní únavě. Zelenina a ovoce, jež nedozrály na slunci a jsou plné chemie, uspokojí hlad těla po jaru jen stěží.
Autor: Mgr. Pavel Pillár