Nenáročnou a příjemně aromatickou řeřichu, která je zdrojem
mnoha cenných látek, můžeme pěstovat po celý rok, přičemž pěstování této
jednoleté brukvovité rostliny zvládne i úplný začátečník.
V počátku svého růstu nepotřebuje ani zeminu, často se pěstuje na ploché misce pokryté navlhčenou vatou nebo papírovými ubrousky, kterou hustě posypeme semínky řeřichy. Umístíme ji na okenní parapet s dostatkem světla. Velmi snadno klíčí a asi za týden, při pokojové teplotě, mladé rostlinky dorostou výšky 6-8 cm a tehdy je můžeme zastřihnout a hned použít. Výsev do misky můžeme opakovat každý týden a tak budeme mít zelenou řeřichu stále po ruce. Venku ji lze opakovaně vysévat od dubna až do podzimu, jen vyžaduje dostatek vláhy.
Pro zdraví!
Řeřicha obsahuje značné množství vitaminu C, vitamin B a beta karoten. Všechny zmíněné látky jsou důležité pro odolnost našeho organismu proti nemocem. V této lahodné bylince najdeme i řadu minerálních látek, zejména draslík, železo, síru a hořčík. Řeřicha příznivě ovlivňuje trávení a povzbuzuje činnost žlučníku a jater, proto je vhodné ji přidávat do tučnějších a těžkých pokrmů. Má příznivý vliv na tvorbu krve, pomáhá při zánětu močového měchýře a lze ji také využít v případě nachlazení a nemocí dýchacích cest.
Pro chuť!
Řeřicha má výtečnou chuť připomínající ředkvičky. Používáme ji do pomazánek, salátů, bylinkových omáček, polévek, jako ozdobu obložených chlebíčků nebo jen na chléb s máslem či sýrem. Velmi chutná je na vařených bramborách nebo bramborové kaši. Čerstvou natí řeřichy dodáme delikátní chuť míchaným vajíčkům či omeletě. Hodí se i k masu, rybám a drůbeži. Nikdy ji nevaříme a přidáváme již do hotového pokrmu.
Jarmila Mandžuková
ChytráŽena.cz