Nejsnazšími oběťmi jsou spící lidé. Ti kolikrát přijdou nejen o deštník či příruční zavazadlo, ale také o mobil a peněženku. Když se vzbudí, čeká je ještě návštěva policie, kde se zdrží kolikrát tak dlouho, že už ani nikam cestovat nechtějí. Další nebezpečnou věcí je jít na toaletu a na okamžik nechat zavazadlo u dveří.
To byste nevěřili, kolik chmatáků čeká zpovzdálí jen na tuto příležitost. Zevrubné nahlížení do jízdního řádu či na tabuli odjezdů a příjezdů také nenechává lapky lhostejnými. Prostě využijí každého okamžiku, když se věnujete čemukoli jinému. A když zrovna nemáte co na práci, vyvolají tento stav sami. Například předstírají, že kamsi cestují. Chtějí poradit, kde je nejbližší bankomat nebo lékárna, aby v dotazovaném vyvolali chvilkové přemýšlení. Mezitím komplic již prohmatává kapsu batohu či z tašky vytahuje narychlo položenou peněženku.
Nemálo případů bývá způsobeno tím, že dotyčný zanechá peněženku či cokoli jiného, např. brýle, prsten, jízdenku na toaletě, a když se vrátí, už nic nenajde. O to se postará opět kdosi, kdo číhá v kabince, aby ihned zaútočil. Ale ani při čekání s peněženkou v ruce si nepočínáte zrovna bezpečně. Nejen že vám ji může chmaták vytrhnout, ale stáváte se zdrojem neustálého žadonění o drobné, o příspěvek na cestu. I když je žebrání oficiálně zakázané, určitě za něj nebudete považovat prosbu o cigaretu. Ale opět omyl.
Chytrák požadující cigaretu má ve skutečnosti zájem o vaši peněženku, kterou si vyhlédl v kapse. Aniž to zpozorujete, jste lehčí nejen o cigáro, ale ještě o peníze. Samostatnou kapitolou jsou žádosti o rozměnění bankovek. Kdosi má pětistovku, ale v momentě, kdy se mu snažíte rozměnit,
vytrhne vám ji z ruky a uteče. Oblíbeným trikem je též nabídka voňavek. Princip je úplně stejný. Zaujmout člověka laciným parfémem, vylákat z něj jakoukoli částku a v nestřeženém okamžiku mu vytrhnout celou peněženku. Nereagujte ani na nabídky holicích strojků, úžasných nožů a podobných věcí, které zdánlivě připomínají značkové výrobky, ale ve skutečnosti se jedná o asijské repliky.
A hlavně pozor na kapsáře. Nenechávejte si nic cenného v kapsách batohu, bundy či tašky. Není nic jednoduššího, než rozepnout batoh, proto je nejlepší mít osobní doklady i peníze na dvou místech ve vnitřních kapsách. Nikomu nepřeji, co se ale nakonec přihodilo mně. Peněženka mi byla vytržena při takzvaném přispívání na charitativní akci. Jak se ale vzápětí ukázalo, nešlo o charitativní akci oficiální, ale pouze o podvodníka, který se za pracovníka charity vydával. To je to nejhorší parazitování na něčem, co ublíží ve skutečnosti všem potřebným, nemocným a bezbranným.
pppeettrr - čtenář
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz