Jak poznat kvalitní mléčný výrobek?
Všechny výrobky živočišného původu musí být opatřeny oválnou veterinární značkou zdravotní nezávadnosti. Např. český výrobek je v tomto případě označen kódem země CZ a číslem výrobního závodu (stejně tak DE – Německo, SK – Slovensko a např. AT – Rakousko). Identifikační označení výrobků živočišného původu označuje skutečnost, že byl produkt vyroben v podniku, který splňuje hygienické požadavky pro výrobu potravin živočišného původu.
Podle čeho mléčné výrobky vybírat, kde nakupovat?
U zahraničních produktů je třeba vždy sledovat, aby na jejich obalech bylo odpovídající označení v českém jazyce. I zde musí být vždy uvedena veterinární značka zdravotní nezávadnosti, ze které je možné podle kódu země vyčíst původ zboží.
Mléčné výrobky nakupujte raději v „kamenných obchodech“, vždy v chlazeném úseku (výjimkou je pouze trvanlivé, sušené a kondenzované mléko). V případě nákupu na farmářských popř. jiných trzích nakupujte mléčné výrobky výlučně chlazené. Teplota pro úchovu a prodej mléčných výrobků musí být 4 – 8 °C. Vždy kupujte výrobky s nevyčerpanou dobou minimální trvanlivosti, resp. dobou spotřeby.
Doba použitelnosti vs. doba min. trvanlivosti
Datum použitelnosti
- Datum použitelnosti se uvádí slovy „Spotřebujte do…“
- Datum se uvádí v předepsaném pořadí – den, měsíc a rok ukončení této doby.
- Je-li potravina označena dobou použitelnosti, musí výrobce na obal doplnit i údaje o podmínkách skladování.
- Doba použitelnosti se používá pro ty mléčné výrobky, které podléhají rychle zkáze, a musí být proto rychle spotřebovány, např. pasterované mléko, jogurty a některé čerstvé sýry.
- Výrobky s prošlou dobou použitelnosti se považují za zdravotně závadné a nesmí se v žádném případě uvádět do oběhu!
Datum minimální trvanlivosti
- Datum minimální trvanlivosti se uvádí slovy „Minimální trvanlivost do…“ a opět následuje uvedení dne, měsíce a roku
- Pokud je DMT kratší než 3 měsíce, nemusí být na obale uveden rok, pokud je DMT delší než 3 měsíce, ale nepřesahuje 18 měsíců, nemusí být na obale uveden den. Jestliže je DMT delší než 18 měsíců, nemusí být uveden ani den ani měsíc.
- DMT se většinou označují ty mléčné výrobky, které se rychle nekazí, např. sýry, trvanlivé mléko, kondenzované mléko apod.
- Po uplynutí DMT může obchodník výrobky prodávat, ale musí je umístit odděleně a upozornit na tuto skutečnost kupujícího.
Čeho si všímat na etiketě?
- Konzumní mléko – sledujte zejména obsah mléčného tuku (odtučněné 0,5%, polotučné 1,5 %, plnotučné 3,5%). Dále si všímejte, zda mléko bylo tepelně ošetřeno pasterací (čerstvé pasterované mléko) nebo sterilací (trvanlivé)
- Sýry – sledujeme zejména druhovou skupinu:
- Čerstvé (např. čerstvý smetanový sýr)
- Termizované (např. Lučina)
- Měkké (např. sýry s mazem na povrchu – romadúr)
- Plísňové (např. hermelín či niva)
- Polotvrdé (např. Eidam)
- Tvrdé (např. Ementál)
- Apod.
Dále si všímáme obsahu tuku (popř. tuku v sušině), obsahu soli a sledujeme, zda je sýr přírodní nebo ochucený.
- Jogurty – sledujeme zejména tučnost a příp. ochucující složku. Jogurty zrající přímo ve skle či jogurty balené do kelímků jsou z pohledu definice jogurtu vždy stejné – musí totiž obsahovat 10 miliónů zárodků jogurtové kultury v 1 gramu.