Použití rooibosu:
Neobsahuje kofein a obsahuje jen minimální množství tříslovin, nezpůsobí zácpu. Obsahuje také řadu důležitých minerálních látek jako železo, mangan, vápník, zinek, draslík, měď, hořčík, fluor a sodík. V současnosti je podrobován řadě výzkumů, které potvrzují jeho pozitivní vliv na řadu zdravotních problémů.
Roibos má zklidňující účinky, pomáhá při nespavosti, bolestech hlavy, podráždění. Jeho mírné antidepresivní účinky zmírňují úzkostné stavy nebo stres, který je běžnou součástí života každého z nás.
Roibos se také používá ke zklidnění alergických reakcí, léčbě ekzémů, podrážděnosti kůže (používáme zevní léčbu).Tato bylina obsahuje látky, které stimulují imunitní systém, pomáhá tělu v boji s volnými radiáky (obsahuje vitamín C, antioxydanty).
Díky pití tohoto čaje si pomáháte v prevenci kardiovaskulárních chorob. Některé složky nápoje jsou nápomocny při snižování hladiny cukru v krvi.
Sbíraná část rooibosu: zelené jehlicovité listy
Obsahové látky rooibosu:
Kyselina askorbová, fluoridy, stopy silice, fenolové kyseliny, flavonoidy (aspalathin, orientin, rutin, isoquercitrin), minerální látky.
Doba sběru rooibosu:
Leden až březen
Charakteristika rooibosu:
Rooibos je vysoký keř se zelenými jehlicovitými listy. Sklízí se v lednu až březnu (počátek podzimu v Jižní Africe), keře se seřezávají asi 30 cm nad zemí, nařežou se a v hromadách se fermentují. Fermentace trvá asi 8 - 24 hod. Tím se získává charakteristická hnědočervená barva a nezaměnitelná chuť. Po kropení a provzdušnění se ponechá dále fermentovat a pak sušit. Pak se vysává, čistí a třídí. Následuje pasterizace a konečné sítování.