Ženy kolem třiceti let by měly provádět samovyšetření prsu pravidelně, a to nejlépe jednou za měsíc. Mohou předejít rozvinutí zhoubné rakoviny prsu. Zhoubné nádory prsů jsou častým nádorovým onemocněním, které postihuje ženy a to na celém světě.
V České republice tvoří tato onemocnění asi jednu pětinu všech nádorových onemocnění u žen. Avšak v porovnání se zeměmi, ve kterých se preventivní programy provádějí řadu let, je u nás méně žen, u kterých je včas zjištěn nádor a zahájena léčba. Tím jsou také jejich vyhlídky na vyléčení do určité míry sníženy.
Ale strach je zkrátka silnější, ale mnohdy zbytečný. Když přijdou ženy k lékaří s nádorem kdy ho zachytí, to znamená většinou s nádorem menším než 2 cm, tak jeho schopnost metastazovat ho je malá, pouze asi 15 % žen.
Ženy jsou více motivovány k "samovyšetřování" prsů, tím že si nahmatají "bulku"a svého lékaře zpravidla navštíví včas si mnohdy zachrání život. Lékaři mají k dispozici řadu moderních a účinných léků, které mohou ženám významně pomoci. Je tu však jedna důležitá podmínka - žena musí přijít k lékaři včas. Potom má velkou šanci na úplné vyléčení. Proto je nutné, aby se o svá prsa pravidelně starala a prováděla "samovyšetřování prsou".
Ve svém vlastním zájmu by měla jednou do roka každá žena po čtyřicítce navštívit gynekologa a podstoupit vyšetření prsu mamografem.
Jak na samovyšetření prsou?
Cílem pozorování vlastních prsů je tedy vyhledávání dolíčků či větších vtažení kůže.
Při samovyšetření prsou je nejlepší se postavit před zrcadlo, nejprve si oba prsy prohlédnout , když jsou ruce spuštěny dolů, pak pomalu zvedat ruce nad hlavu a pomalu a soustředěně si prohlížet oba prsy ze všech stran.
Tak, jak postupně ruce zvedáte, tvar prsů se postupně mění, mění se i rozložení kůže. U žen, které již rodily, se objevují různé změny, zejména poporodní jizvičky v kůži chvílemi vyniknou více, chvílemi méně, ale pozor, objevují se na obou prsech stejně, víceméně ve stejný okamžik a i ve stejném uložení. Jestliže se objeví cokoli jen na jednom prsu, musí se vám to zdát podezřelé.
Hledáme bouličku. Samovyšetření má význam jen tehdy, když ho provedeme pečlivě, když nezapomeneme na žádnou část prsu.
Vyšetření se provádí pomalými krouživými pohyby, jako vyšetřovací nástroj nám poslouží tři prsty položené vedle sebe. Na prsty lehce tlačíme, ale není nutno se přímo hmoždit. K vyšetření zevních částí prsu používáme vždy ruky z druhé strany, ruka, která je na straně prsu, je zvednutá. Krouživými pohyby postupně vyšetříme jeden a pak i druhý prs.
A nezapomeňte, k prsům patří i oblast podpaždí a prostor v okolí prsou.
Eva Horníková
Chytrá Žena