Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 24.11. 2024
Dnes má svátek Emílie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Schengen a práva českých spotřebitelů

20. 12. 2007 | Finance
Na SOS - Sdružení obrany spotřebitelů se obracejí spotřebitelé s dotazy, co se změní se spotřebitelskými právy od našeho vstupu do Schengenského prostoru. Operují pojmy jako „eurozáruka“ apod. v přesvědčení, že nyní budou mít naprosto stejná práva ve všech zemích tohoto otevřeného prostoru.

Názory těchto spotřebitelů nemají reálný podklad. I když se možnosti našich občanů po vstupu do Schengenu rozšíří ve smyslu, že cestování bude pohodlnější a tím i přeshraniční nákupy častější, na spotřebitelských právech se nezmění nic.

Už před naších vstupem do EU byla do české legislativy implementována celá řada evropských směrnic a různých dalších právních ustanovení, která výrazně zlepšila postavení spotřebitelů. Byla zavedena dvouletá záruční doba, stanovena pravidla pro poskytování spotřebitelského úvěru, upraveny povinnosti při prodeji obuvi, spotřebitelé získali výrazná práva při prodeji pomocí prostředků komunikace na dálku či mimo prostory obvyklé k podnikání.

Schengen a práva spotřebitelů „Ale i když se o ní stále mluví, neexistuje nic jako „eurozáruka“, tedy právo spotřebitele reklamovat ve své zemi ty výrobky, které koupil v jiné zemi Evropské unie,“ připomíná mluvčí SOS Ivana Picková. „Celoevropsky působícící výrobní společnosti, které poskytují i u nás servis pro výrobky koupené v jiné zemi EU, bychom spočítali na prstech jedné ruky,“ upozorňuje Picková. „Spotřebitelé by si před výhodným nákupem v zahraničí vždy měli uvědomit, že mohou mít doma problémy s reklamacemi i servisem,“ dodává.

Evropští spotřebitelé mají v podstatě ve svých zemích velmi podobná práva, na tom se rozšířením schengenského prostoru nic nezmění ani k horšímu, ale ani k lepšímu. Přesto je pro spotřebitele nakupování v zahraničí zajímavé, protože je láká jiná nabídka na trhu i lepší ceny či vyšší kvalita vybraných produktů. Nelze to však brát paušálně, tudíž nákup v cizině nemusí být vždycky nejvýhodnější, upozorňuje SOS.

Protože odstranění hranic povede k nárůstu drobných přeshraničních nákupů, zintenzivňuje SOS spolupráci s partnerskými organizacemi v Německu, Polsku, Slovensku a Rakousku, působícími v příhraničních regionech, kde mohou poskytovat pomoc spotřebitelům vycházející z lokálního kontextu. Při problémech se vzdálenějšími částmi EU je vhodné se obrátit na specializované Evropské spotřebitelské centrum (esc@mpo.cz), které prostřednictvím dalších center v evropských zemích zprostředkuje kontakt s prodávajícím a pokusí se o řešení případu.

Více se dozvíte také na oficiálních webových stránkách Sdružení obrany spotřebitelů.




Hana Nováková
Chytrá Žena.cz




Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles