Když jsem byla na dovolené na Slovensku, nemohla jsem si nechat ujít návštěvu tohoto krásného hradu. Je to nejcennější památka Spiše a svou rozlohou, která převyšuje čtyři hektary, je považována za jeden z největších hradních komplexů ve střední Evropě. Lidé s jeho stavbou začali už ve 12. století a během následujících 600 let získal svoji nynější podobu.
Spišský hrad leží na vápencové skále, v nadmořské výšce 634 m, a převyšuje tak terén o 200 m. Už z dálky tuto krásnou památku vidíte a v duchu si říkáte, jak hrad vypadá uvnitř a jaký asi naskytne pohled na Spišskou kotlinu.
Když jsme tedy dojeli na parkoviště, které se nachází pod hradem, šli jsme se na tu krásu podívat. Výstup na hrad trval asi 10 min. Když byste chtěli jít pěšky ze Spišského Podhradí, cesta Vám bude trvat asi hodinu. Když jsme vstoupili na nádvoří, mohli jsme si vybrat, buď prohlídku s průvodcem a nebo jít prozkoumat hrad sami. Samozřejmě jsme si vybrali tu druhou možnost a to, že půjdeme sami. A řeknu Vám, že to stálo za to, ty hradby jsou naprosto fantastický, a ten výhled je prostě nádherný. Hradby jsme si celé obešli a prozkoumali jsme i horní hrad, kde je vidět věž s gotickou bránou, zbytky proboštského paláce, románská brána, zachovalé gotické i renesanční portály i okna a jsou tam také původní gotické a renesanční obytné budovy majitelů a uživatelů hradu.
Jen z hradu je možné vidět jeho nádhernou polohu a architekturu, už jen proto se vyplatí vynaložit síly na výstup hradu, ten krásný pohled za to určitě stojí a nezklame Vás.
Zajímavosti
Velkou atrakcí pro turisty, kteří na Spišský hrad zavítají, jsou ukázky historických bojových umění, nebo sokolnictví. Hrad si také vybrali filmaři, natáčelo se zde mnoho filmů, například Dračí srdce.
Něco málo z historie
Spišský hrad je dokladem vývoje architektury od 12. do 18. století. Skála, na níž se hrad rozprostírá, byla osídlena už v mladší době kamenné. Během zhruba 10 let archeologové při výzkumu zjistili, že nejstarší architekturou hradu je kruhová obytná věž, postavena v 11. až 12. století, která ale ve 13. století zanikla. Ke konci 13. století vznikla dnešní kruhová věž, tak i romský palác a další části horního hradu. Přirozeně je tedy horní hrad nejcennější a nejstarší částí hradu. Za dob renesance patřil Spišský hrad Thurzovcům a Csákyovcům. Počátkem 18. století byl hrad panstvem opuštěn, protože přestal vyhovovat nárokům šlechty na pohodlné bydlení, v roce 1780 vyhořel a změnil se ve zříceninu.
Současný stav
Rozsáhlý hradní objekt je postupně rekonstruován pro potřeby expozice Východoslovenského muzea Košice. Je také chráněn jako Národní kulturní památka Slovenské republiky a nechybí na seznamu světového dědictví UNESCO.
Iris – čtenářka
ChytráŽena.cz