Letos je povinná zkouška z českého jazyka a literatury a zkouška buď z cizího jazyka, nebo matematiky. Je na studentech, který ze dvou předmětů si k maturitě zvolili. Vzhledem k tomu, že mám celkem blízko k českému jazyku, ráda bych vás zde seznámila se vzhledem maturity z češtiny.
Stejně jako u cizího jazyka a matematiky i zde si student mohl zvolit základní nebo vyšší úroveň. Sice se mluví o tom, že by vyšší úroveň měla zaručit studentovi snáze se dostat na VŠ, ovšem skutek zatím utek a vysoké školy úroveň maturity v potaz při přijímacím řízení brát nebudou. Takže záleží jen na studentovi, jak se cítí a zda si chce dokázat, že na vyšší úroveň má, nebo chce "jet na jistotu" a vybere si úroveň základní. Maturitní zkouška z českého jazyka a literatury se bude skládat ze tří části: z didaktického testu, ze slohové práce a z ústní části.
Didaktický test pro nižší úroveň zkoumá, zda je maturant schopen porozumět textu, zda je schopen z něj vybrat důležité informace, zda se orientuje v českém pravopise, zda je schopen rozeznat špatně utvořenou větu... na to vše má celkem 60 minut. Vyšší úroveň, pro kterou je určen čas 9O minut, zahrnuje navíc i otázky z literární teorie. Na rozdíl od nižší úrovně se zde student může setkat i s otevřenými otázkami, tzn. musí odpověď vypsat (pro nižší úroveň jsou typické uzavřené otázky, tzn. student ze zadaných možností vybírá jednu správnou).
Slohová práce. U té si studenti na všech školách vybírají z 10 stejných zadání (opět jsou jiná pro základní a pro vyšší úroveň). Na výběr mají čas celkem 25 minut, poté 60 minut (resp. 90 minut u vyšší úrovně) práci píšou. Nejdůležitější při psaní práce je, aby studenti dodrželi vybraný slohový útvar (vypravování, charakteristiku, osobní dopis, reportáž....), aby neutekli od zadání (názvu) a aby dodrželi minimální rozsah: pro základní úroveň je to 200 slov, pro vyšší úroveň je to o 50 slov více.
A konečně ústní část zkoušky. Ta je založena na přečtené literatuře. Student do konce března musí předložit seznam 20 (30 u vyšší úrovně) knih, které si vybral ze seznamu školního. Školní seznam musí obsahovat minimálně 40 knih pro základní úroveň a 105 knih pro úroveň vyšší. Studenti maturující z češtiny základní úrovně pak musejí mít v seznamu minimálně 4 díla, která byla v české či světové literatuře napsána do konce 19. století, minimálně 4 knížky ze světové literatury 20. a 21. století a minimálně 5 děl z české literatury posledních dvou století. Navíc v seznamu musí být obsaženo alespoň jedno drama, jedna poezie a jedna próza.
U vyšší úrovně jsou kritéria trošku přísnější a maturant ve svém seznamu musí mít zahrnuty: 3 knihy vzniklé do konce 18. století, 2 knihy světové literatury a 2 knihy české literatury vydané v 19. století, 2 dramata české či světové literatury 19. až 21. století, 2 knihy české či světové poezie 20. a 21. století, 3 knížky světové prózy a 4 knihy české prózy 20. a 21. století. U samotné maturitní zkoušky si student vylosuje jednu z knih, ke které dostane pracovní list. V tomto listě je jednak ukázka uměleckého textu (pocházející z přečtené knihy), jednak ukázka z neuměleckého textu a jednak otázky k ústní části. Poté má student 20 minut čas připravit se "na potítku". Pak se přesouvá ke zkoušejícím a na základě pracovního listu, přečtené knihy a zjištěných informací odpovídá na uvedené otázky.
Tolik tedy ve stručnosti ke státní maturitě. Pokud máte doma maturanta, či sami maturujete, pak pro vás jistě uvedené informace nejsou novinkou. A pokud se vás maturita letos netýká, pak jste zjistili, o co vše přicházíte...
Habaďúra - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz