Pokud máte kočku, je možné, že jste se již s trichobezoáry setkali. Kočky patří mezi čistotná stvoření a tráví péčí o svůj zevnějšek až několik hodin denně. Při péči o svůj kožíšek polyká kočka část vypadaných chlupů, které není schopná vyplivnout a polyká je.
Ve většině případů chlupy projdou zažívacím traktem bez větších problémů, ale může nastat situace, kdy se v žaludku formují do kuliček – trichobezoárů. Ty kočky potom zvracejí nebo mohou být vyloučeny i stolicí. Pokud tomu tak není, mohou se stát trichobezoáry závažným zdravotním problémem týkající se zažívacího traktu.
A co dělat, aby trichobezoáry nevznikaly?
Určitě je dobré navyknout kočku již od kotěcího věku na pravidelnou péči a česání jejího kožíšku. Zde je důležité zvolit vhodný typ kartáče pro Vaši kočku. O radu můžete požádat v chovatelských potřebách nebo u veterináře. Četnost kartáčování je vhodné zvýšit v průběhu jara a léta, kdy zvířata přirozeně více línají. A nezapomeňte, že při česání vytváříte a prohlubujete pouto mezi Vámi a Vaší kočkou a většinou i Vaše kočka ocení péči, kterou jí věnujete.
Může pomoci krmivo při prevenci vzniku trichobezoárů?
Určitě ano! Bylo prokázáno, že suché krmivo se zvýšeným obsahem vlákniny může účinně předcházet vzniku trichobezoárů. Vláknina funguje jako „magnet“ a naváže na sebe chlupy, které se později neformují v chlupové kuličky. Existují i pasty a pamlsky určené k řešení tohoto problému.
Tvorba trichobezoárů většinou nebývá život ohrožující stav a většina koček má čas od času tento problém.
Zdroj: Avet.cz
Autorka: MVDr. Sylva Havelková