Co dělat, když vaše dítě nechce jíst? Každé zdravé dítě se rodí s chutí k jídlu „na míru.“ Tedy s takovou chutí, díky které přibírá tempem, jež je právě pro něho to nejlepší. Pokud dítě nechce jíst, může to být z několika důvodů.
Nejčastěji je nechuť k jídlu způsobena tím, že dítě prostě nemá hlad. Je možné, že poslední jídlo bylo příliš syté, nebo dítě jedlo sladkosti či pilo před jídlem sladký nápoj nebo mléko. I když je žaludek naplněn jen tekutinou, může být hlad potlačen. Potom se snadno stane, že nebude mít hlad na to, co jsme připravili. Je také možné, že odmítané jídlo obsahuje určitou potravinu či koření, které dítěti nechutná. Již jeho vůně může zkazit chuť k jídlu. Pokud dítě nechce jíst, bylo by velkou chybou uplácet ho sladkostmi a jinými pochutinami. Velkým omylem je dítěti tvrdit, že jídlo, které mu nechutná, je zdravé. Chutě dítěte se mění, a to, co nyní odmítá, může o něco později bez problémů konzumovat. Maminky však často přestanou ve svých snahách přesvědčit dítě o chutnosti nějakého pokrmu již po jednom či dvou pokusech. Každou změnu ve výživě je nutné provádět postupně, aby si dítě na nový pokrm zvyklo.
Je důležité dodržovat dobu podávání jednotlivých pokrmů. Snažte se odhadnout, jak velkou porci dítě asi sní, neboť velké porce mohou v dětských očích vypadat „nepřemožitelně“. Netrvejte na tom, aby vyprázdnilo talíř jen proto, že jste nedokázala odhadnout odpovídající porci pokrmu. Dávejte dítěti spíše menší porce, do určité míry respektujte jeho chutě a nenuťte ho do jídla, pokud už nemůže. Když chce dítě jíst jen některý z nabízených pokrmů, nenuťte ho k něčemu jinému. Je lepší nabízet méně oblíbené jídlo častěji, po menších porcích.
Pár poznatků k nechutenství dětí:
- Příčinou nechutenství mohou být i zdravotní potíže, například obtíže při polykání nebo ucpaný nos.
- Děti, které málo jedí, musí hodně pít. Přiměřené množství nápoje můžete podávat i pří jídle, zapíjené jídlo lépe klouže do krku.
- Zapojte dítě do přípravy jídla a nákupů. Při pomoci v kuchyni dostane na jídlo určitě chuť.
- Zázraky dělá i společnost u jídla, pozvěte mu kamaráda či kamarádku.
- Jídlo by nemělo být hlavním tématem rozhovoru mezi matkou a dítětem.
- Trvá-li fáze, kdy dítě nechce jíst, delší dobu, obraťte se na svého dětského lékaře.
Nutit nebo nenutit dítě?
U stolu na děti nikdy nenaléhejte, nabízejte potravu beze spěchu, a pokud dítě přestane otevírat pusu nebo řekne ne, nenuťte ho. Nucení do jídla může vést k problémům, neboť se tím vytváří psychické napětí, dítě se začne zbytečně přejídat a tloustnout. Respektujte podávání jednotlivých jídel v přibližně stejný čas a mezitím nedávejte dítěti sladkosti, slané tyčinky a podobně, protože se tak částečně nasytí a nesní dostatek hodnotného jídla.
Jarmila Mandžuková
ChytráŽena.cz