Červnové putování na Prima ZOOM. Nenechte si ujít rozmanitou podívanou! Tohle je váš talíř poznání, tak si vyberte, co vás baví a pojďte koukat na Prima ZOOM! Vrhněte se do víru poznání a zábavy s Prima ZOOM.
Unikátní dokumenty na Prima ZOOM pro 22. týden:
3. 6. 21.00 – Po stopách vylodění v Normandii (Den D)
Veterán amerických speciálních jednotek a odborník na pohotovostní medicínu Dr. Mike Simpson a historik James Holland vyrazili Po stopách vylodění v Normandii. Ve stejnojmenné historické mini sérii se noří hluboko do všech možných zajímavostí, které se týkají slavné vojenské operace pojmenované Den D a rozhodující spojenecké invaze na nacistické území ve finální fázi 2. světové války. Kolik let trvaly přípravy?
Co se podařilo utajit a co bylo naopak prozrazeno? Jak probíhalo plánování invaze a co se doopravdy toho dne stalo? Proč bylo následujících 76 dní po vylodění ještě náročnějších a důležitějších a jakým způsobem rozhodly o tom, kdo se stane absolutním vítězem? Klíčem k pochopení toho, co a jak se tehdy odehrálo v Normandii, je porozumění pojmu „Velká válka“.
Byla to jedinečná kombinace dlouhodobého plánování, výroby rozjeté na plné obrátky, strategie a odvahy, které v roce 1944 zdolaly nacistickou třetí říši a vydláždily cestu k její konečné porážce. Tato svěží a originální dokumentární série zavede diváky na pláže i dále do vnitrozemí Normandie, kde odhaluje rozsah a složitost rozsáhlého a brutálního vojenského tažení.
4. 6. 21.00 – Největší poklady egyptských mumií (1. část)
Profesorka Bettany Hughesová se vrací na vaši televizní obrazovku s poutavým žebříčkem deseti dalších největších pokladů starověké egyptské říše a tentokrát se zaměřuje na vzácné a cenné mumie. Jaká tajemství se ukrývají pod jejich časem ohlodanými obvazy? Starověký Egypt a jeho historie nemají obdoby. Říše mezi pouští a Nilem je i dlouho po svém zániku známá po celém světě díky neobyčejným, ikonickým pyramidám, vznosným chrámům a tajuplným hrobkám, které nás nepřestávají udivovat ani v dnešní moderní době.
Ale nic z toho neoživí naši představivost a nerozvíří fantazii tak jako mumie, jež svým způsobem přežily dokonce i zkázu dávné egyptské civilizace. Každá z pečlivě nabalzamovaných a zabalených mumií byla po tisíce let pohřbená nejen s nesmírně cenným pokladem, ale také se stejně zajímavým příběhem zesnulého – ať už to byl faraon, kněz, dítě nebo prachobyčejný zločinec. Ti všichni prožili dějiny, za kterými se nyní ohlížíme.
5. 6. 20.00 – Divoký východ Polska
V jedné z posledních skutečně divokých oblastí Evropy se stále potulují zvířata, která jinde už dávno vymizela. V pralesu Białowieża na východní hranici Polska s Běloruskem žijí zubři, bobři, vydry, losi evropští, a dokonce i vlci. Biebrzanský národní park se stal cenným útočištěm těchto divokých zvířat i vzácných mokřadních ptáků. Dříve jim hrozilo, že úplně vyhynou. Ale díky mezinárodnímu chovnému programu se počet majestátních zubrů ve východním Polsku zvýšil na více než 1 500 kusů.
V říčních meandrech mezitím plavou bobři a potápějí se vydry, kterým se podařilo dokonale přizpůsobit nízkým teplotám okolo bodu mrazu. V okolí se vyskytuje přibližně 2 500 vlků, kteří většinou žijí v souladu s místní populací. Mohou být nebezpeční – stejně jako divocí losi, ale obydleným oblastem se spíše vyhýbají. Zachování jedné z posledních oblastí divoké přírody na území Evropy je důležité. Bez místa, kde by mohla volně žít, se zvířata stanou nešťastnou obětí neustále rostoucí urbanizace a čím dál intenzivnějšího zemědělství. Objevte spolu s námi Divoký východ sousedního Polska.
5. 6. 21.00 – Chameleoni: Králové barev
Exotický Madagaskar je místem s největším výskytem chameleonů na světě. Tento jedinečný přírodovědný film odhaluje neuvěřitelné, dosud nezveřejněné záběry, které zachycují zvláštní chování těchto fascinujících „pestrobarevných” plazů.
Nenechte si ho ujít a odhalte jejich neuvěřitelné schopnosti – od zvláštní techniky spánku přes pozoruhodné taneční kroky, maskování, periferie vidění v neuvěřitelném úhlu 340°, jazyk, který vystřeluje jako katapult, smyslné svádění nebo třeba fluorescenci. Chameleoni zkrátka dokážou překvapit. Myslíte si, že už jste o tak zvláštním a podivném plazu všechno slyšeli? Tak to je omyl!
6. 6. 23.00 – Nezdary predátorů (Na lovu)
Možná vás překvapí, že lev čtyřikrát selže, než se mu konečně podaří úspěšně ulovit kořist! Nebo že kosatky jsou nejúspěšnější, když loví společně, a černá mamba není vždy tak dokonalým zabijákem, jak si asi myslíte! Tento přírodovědný seriál představuje obávané dravce v méně nebezpečné podobě. A ukazuje, že velikost, výzbroj, agrese, týmová spolupráce, strategie a rychlost rozhodují o tom, kdo přežije, a kdo zůstane o hladu.
7. 6. 20.00 – Když žraloci útočí VII (1. díl)
Málokdo si uvědomuje, že nejkrásnější pláže světa jsou zároveň místem, kde se vyskytuje mnoho různých druhů žraloků. A že hrozí nebezpečí, že v jakoukoliv chvíli na někoho z nás zaútočí. Když se počet takových útoků podezřele zvýší, místní autority i odborníci odjinud mají za úkol zjistit, proč to tak je. Pokračování napínavého seriálu Když žraloci útočí z produkce National Geographic zkoumá konkrétní případy útoků žraloka na člověka a odhaluje, co přimělo obávané predátory k tomu, aby zakousli čelisti do takřka bezbranných obětí – ať už v Miami, na Floridě nebo někde úplně jinde.
7. 6. 21.00 – Tajemství oceánů II (Den D)
Vědecká expedice vybavená nejmodernější technikou zamířila k pobřeží Normandie, aby zjistila, jaká tajemství spojenecké invaze ze Dne D zůstávají do dnešních dní ukrytá pod hladinou. Stejně dobře ukryté záhady v podobě potopených lodních vraků se ale ukrývají i přímo v New Yorku pod vrcholky mrakodrapů na Manhattanu a v okolí Britských ostrovů. Nebo pod hladinou v thajské jeskyni Tham Luang, kde probíhala slavná záchrana chlapeckého fotbalového týmu. Oceány jsou plné megavraků z druhé světové i ztracených atomovek z dob studené války. Buďte u toho, až na ně zamíříme špičkové sonary v pokračování oblíbeného seriálu.
8. 6. 21.00 – Krásy jižní Afriky (Mys Dobré naděje)
Na jediném místě na světě se střetávají vedra s chladem, vyprahlé pouště s hustě zarostlými tropy, Afrika s Antarktidou. Tím místem je jižní Afrika, která je stejně rozmanitá jako zbytek celého kontinentu! Je to místo plné otazníků a otázek: proč tady žijí tučňáci, kteří mají rádi chladno, bok po boku se pštrosy, zvyklými na poušť? Jak to, že se tady daří nejen mořským šnekům, ale i chameleonům? Jižní Afrika je zemí výrazných geografických prvků a klimatických extrémů, které jsou zárukou exotické přírody, vždy plné nečekaných překvapení.
8. 6. 22.00 – Kdo zabil Johna Lennona
Fascinující historický celovečerní film vznikl na motivy knižního bestselleru proslulého investigativního žurnalisty a odhaluje, jak a proč zemřel John Lennon. Muzikant a aktivista John Lennon, vůdčí osobnost legendární rockové skupiny The Beatles, se stal nejznámější osobností své doby. Proslulý investigativní žurnalista Jack Jones se specializuje na kriminální případy. Napsal knižní bestseller o Lennonově vraždě z pohledu jejího pachatele Marka Davida Chapmana. A právě na jeho poznatcích a zjištěních staví také tento strhující dokumentární snímek. Kdo zabil Johna Lennona je podrobný a pronikavý pohled na paralelní životy Lennona a Chapmana. Nechybí ani nové audio rozhovory, díky nimž proniknete do mysli neblaze proslulého vraha.
Unikátní dokumenty uvidíte každý den
od 20:00 – 24:00 hodin na Prima Zoom!
Zdroj, foto: Prima ZOOM
Vendula Flassig Vrablová
ChytráŽena.cz