Pokud dojde k vaginální nerovnováze a některý mikroorganismus se přemnoží, začne mít žena zdravotní potíže, ke kterým patří svědění, otok, pálení při močení, výtok, bolesti v podbřišku a při pohlavním styku. Příčinou vzniku vaginální mykózy může být užívání antikoncepce (zejména v období přechodu), užívání antibiotik, cukrovka, těhotenství, stres, špatné stravovací návyky, nedostatečná nebo naopak příliš častá intimní hygiena, nošení nevhodného spodního prádla a další.
Deset rad pro prevenci vaginální mykózy
1. Dodržujte pitný režim 2 až 3 litrů bezkofeinových nealkoholických nápojů denně. Při nedostatečném režimu totiž dochází k dehydrataci, zahuštění poševního hlenu a zvýšení koncentrace kvasinek.
2. K intimní hygieně používejte raději čistou vodu bez mýdla. Deodoranty nebo parfémované toaletní pomůcky a intimní mýdla často zhorší křehkou poševní rovnováhu.
3. Vyvarujte se výplachům pochvy, které narušují ochranné kyselé prostředí. V případě podezření na mykózu, ani jindy, nezavádějte do pochvy jogurt, ačkoliv se jedná o poměrně rozšířenou pověru.
4. Noste prodyšné oblečení z přírodních materiálů. Mykóza může souviset s nošením džínů, přiléhavého syntetického prádla i punčocháčů nebo neprodyšných cyklistických kalhot, kdy dochází ke zvýšení vlhkosti a zapářce, což vytváří příznivé podmínky pro přemnožení kvasinek.
5. Nezůstávejte v mokrých plavkách déle, než je nutné.
6. Omezte používání slipových vložek.
7. Při menstruaci často vyměňujte tampony i vložky, používejte menstruační vložky bez fólie.
8. Po stolici se utírejte směrem odpředu dozadu.
9. Je-li to možné, vždy se po pohlavním styku osprchujte čistou vodou.
10. Jako první pomoc při úporném svědění pomáhá osprchování pohlavního ústrojí studenou nebo vlažnou vodou. Léčbu je nutné zahájit co nejdříve, aby se předešlo těžšímu průběhu onemocnění.