Symbol bohatství, důkaz citu, objekt lásky i nenávisti či „pouhá“ ozdoba - jen stěží najdeme v historii lidstva předměty, které by vzbuzovaly silnější emoce, obdiv a touhu, než jsou šperky. Podmanivá krása drahých skvostů už po staletí uchvacuje ženy i muže po celém světě a není tedy divu, že to budou právě šperky, které symbolicky ozdobí jubilejní 25. jarní veletrh starožitností ANTIQUE. Od 13. do 16. května, v Novoměstské radnici na Karlově náměstí, představí na šest desítek vystavovatelů z celé České republiky starožitné šperky všeho druhu.
„Šperky v sobě snoubí mimořádný umělecký a řemeslný um s vysokou hodnotou drahých kamenů a ušlechtilých materiálů. Stejně jako všechno ostatní podléhají také šperky diktátu módy, ale dokonale zpracované kousky zůstávají nadčasové a jejich němá výpověď o době, místě či příležitosti jejich vzniku jen podtrhuje jejich hodnotu,“ vysvětluje prezidentka pořádající Asociace starožitníků Simona Šustková.
Veletrh starožitností ANTIQUE se z důvodu rekonstrukce Výstavní síně Mánes nově uskuteční v historických prostorách Novoměstské radnice. Vedle obvyklé nabídky starožitného nábytku, obrazů, sošek a rozmanité kolekce skla a porcelánu se budou moci návštěvníci seznámit s proměnami šperku v průběhu staletí. Sběratelé i laici se budou moci nechat okouzlit ornamentalikou secese, jednoduchostí a elegancí stylu art-deco, chybět nebudou výtvory předních klenotnických značek a zastoupeny budou samozřejmě i rozličné šperky se slavným kamenem „barvy holubičí krve“ – proslulým českým granátem.
Veletrh ANTIQUE se těší přetrvávajícímu zájmu veřejnosti i přízni odborníků především díky kvalitě vystavovaných a prodávaných exponátů, na kterou pečlivě dohlíží pořádající organizace Asociace starožitníků. „Veletrh může směle konkurovat několika aukcím najednou, zejména v oblasti užitého umění. Pro návštěvníky je to výjimečná příležitost setkat se zde s 60 obchodníky z celé republiky, pohovořit si s nimi o starožitnostech, moci porovnávat a především strávit příjemný čas v inspirativním prostředí mezi krásnými věcmi,“ láká Simona Šustková.
I v nových prostorách bude pokračovat oblíbená a hojně využívaná tradice bezplatného odborného poradenství, kdy mají návštěvníci veletrhu možnost využít služeb znalce. Vystavovatelé se pro změnu dočkají tradičního slavnostního udílení cen za nejlepší expozici a exponát veletrhu.
Asociace starožitníků, která již po pětadvacáté pořádá veletrh starožitností ANTIQUE, se jako první z postkomunistických zemí stala vedle nejprestižnějších starožitnictví světa členem organizace C.I.N.O.A. Tato organizace mezinárodního rozsahu sdružuje obchodníky s uměním, mapuje trh se starožitnostmi a napomáhá obchodu s nimi. V souladu s tím usiluje i Asociace starožitníků o rozvoj českého trhu, aby nebyl zaplaven neznačenými falzy a napodobeninami a aby peníze uložené do starožitností byly dobře jištěnou investicí. Skrze svou Rudolfinskou akademii vzdělává, neboť vzdělání v oboru je jednou z podmínek pro orientaci na trhu se starožitnostmi a vhodné investování. V neposlední řadě se snaží i o propagaci vztahu lidí k našemu kulturnímu dědictví.