Ten název jsem nevymyslela já, objevil se mi nejčastěji, když jsem si chtěla na internetu najít nějaké informace o chřipce, o žloutence a dalších infekčních nemocech, které nás v současné době nejvíce ohrožují. Hlavně jsem se chtěla dozvědět něco o prevenci, co dělat, abych se nenakazila a nebyla desátou, tisící nebo desetitisící čárkou ve statistice nemocných.
O prevenci jsem se dozvěděla hodně informací, které jsou všeobecně známé - jíst hodně ovoce, zeleniny, absolvovat preventivní očkování, které však je zaměřené na konkrétní druh viru, takže bychom nebyli chráněni před všemi druhy najednou, dále pak různé doplňky stravy, které sice podporují imunitu, ale také nám dost zásadně ujídají z naší peněženky. Ta nejhlavnější a nejlevnější prevence je v hygieně rukou. Naše ruce jsou hlavním nositelem většiny přenosných bacilů, bakterií a virů. Pokud důsledně nedodržujeme hygienu rukou, neochrání nás ani vitamíny, ani doplňky stravy, dokonce ani rouška, kterou si rukama sejmeme a bakterie si z ruky nesmyjeme.
Počítačové myši a klávesnice, kliky na veřejných toaletách, telefony v kanceláři, peníze, madla v prostředcích městské hromadné dopravy, držadla nákupních vozíků... - tam všude na nás číhají mimořádně nakažlivé viry a odtamtud se většinou nějaký ten vir nebo bacil dostane na ruce. Ne vždy máme po ruce mýdlo a umyvadlo k pečlivému umytí rukou. Třeba vystoupíme z metra, autobusu nebo vyjdeme z prodejny a jdeme se najíst do nějakého rychlého občerstvení. Nepamatuju si, že bych někde v menším bistru, bufetu nebo u stánku s občerstvením viděla tekoucí vodu a mýdlo, abych si před jídlem mohla umýt ruce. Stačí i delší procházka městem nebo parkem, kdy hlavně děti si musí na vše sáhnout, a potom hned chtějí zmrzlinu nebo nějakou sladkost. V tu chvíli těžko hledáme, kde bychom si ruce umyli. Snad by to vyřešily nějaké antibakteriální ubrousky, ale ty také nejsou nejlevnější a pokud jdete s celou rodinou, kolik bychom těch ubrousků potřebovali?
Pamatuji si, že dříve byly i v menších městech a parcích kamenná "pítka", kde stále tekla pitná voda a kde si mohl každý umýt ruce nebo se napít. Teď, i když jezdím často na výlety a nákupy do větších měst, ta obyčejná pítka nevidím. Možná, že by to byla cesta k lepší a přitom jednoduché hygieně rukou. Hodně lidí by se třeba po vystoupení z metra nebo procházce městem rádo zbavilo pocitu "špinavých, ulepených rukou", kdyby si je mohli umýt. Myslím si, že by to i hodně přispělo ke snížení přenosu virů a bacilů.
O hygieně, jako nejdůležitější věci v prevenci šíření virů a bacilů se hodně mluví, hodně píše, ale málo dělá. Jako kdyby bylo jednodušší ty statisíce nemocných léčit drahými léky, vynakládat miliónové náklady na reklamy "zaručeně" účinných přípravků, nebo utěšovat lidi, že stát je na epidemie a pandemie dobře připravený. Co si myslíte vy?
Hanka
ChytráŽena.cz