Je pochopitelné, že Vltavu oslavují mnozí umělci, jako první nás jistě napadne symfonická báseň Bedřicha Smetany. My se ale v následujících řádcích zaměříme pouze na díla sochařů, s nimiž se při toulkách Prahou můžeme setkat.
Bradáč

Nedalo mi to a dohledala jsem následující údaje - jsou ze 14. 8. 2002: hladina se zvedla na 785 cm, průtok se již nedal měřit, neboť měřící stanice zničila voda, která se vylila z koryta. Hydrologové odhadli průtok na 5300 m3/s. V srpnu obvykle městem protéká 50 m3/s. Odpoledne průtok kulminoval někde kolem 5800 - 6000 m3/s. Ponechám na vás, co si myslet o tom, že vlaky metra přepravovaly cestující ještě 13 minut před jeho zaplavením....
Terezka
Kašnu s kopií sochy nahé dívky představující alegorii Vltavy nalezneme na Mariánském náměstí na Starém Městě (originál je v Národní galerii).
Jde o nejproslulejší dílo českého sochaře Václava Prachnera (1784-1832). Dva džbánky, které má socha v rukou, symbolizují dva prameny Vltavy.
V dobách, kdy ke kašně chodívaly děvečky pro vodu, se půvabné soše začalo říkat Terezka. Vypráví se, že se do kamenné krásky zamiloval vysloužilý rytmistr od dragounů a ve své závěti jí odkázal 10.000 zlatých. Pozůstalí však vznesli námitky, celá věc se dostala k soudu a Terezka nakonec své dědictví nedostala.
Vltava na rampě Národního muzea

Vltava na Dětském ostrově
Tentokrát jde o bronzovou plastiku na severním cípu Dětského ostrova u plavebních komor poblíž mostu Legií. Začátkem 20. století ji vytvořili Josef Pekárek a František Sander. Vltavu zde znázorňuje socha ženy na vysokém kamenném podstavci, v jehož bocích jsou další 4 alegorické reliéfy dívek symbolizující její přítoky - Berounku, Sázavu, Lužnici a Otavu.
U této sochy je každoročně pokládán věnec za utonulé při smuteční tryzně pořádané spolkem Vltavan.
Vltava na Podolské vodárně
Za dalšími sochami představujícími Vltavu a její přítoky se vydáme ke stavbě, která s vodou úzce souvisí. Je to Podolská vodárna v Praze 4, jejíž průčelí galerie soch od různých autorů zdobí od 20. let 20. století. Celkem 11 řek znázorňují ženy lepých postav s atributy - např. Lužnice drží veslo, Malše síť, Sázava hladí srnu... Dále je zde Otava, Vydra, Vodňanská Blanice, Berounka, Vlašimská Blanice, Želivka a Nežárka.
Dnes památkově chráněná novoklasicistní budova vodárny vznikla podle projektu ing. arch. Antonína Engela. Upoutá při pohledu z Vyšehradu mnohé návštěvníky Prahy, zahraniční turisté jí občas tipují na sídlo senátu či podobných institucí a jsou překvapeni, že se jedná o industriální stavbu.
Sídlí zde Muzeum pražského vodárenství, které lze navštívit po předchozím objednání, ale pravidelně se konají Dny otevřených dveří na jaře (v rámci Světového dne vody) a na podzim (v rámci Evropského kulturního dědictví). Při těchto akcích je vstup zdarma.
Vltava a faun
V tomto případě Vltava - stojící dívka-víla - poslouchá fauna sedícího nad ní a hrajícího na flétnu. Jde o sousoší z pálené hlíny od manželů Hudečkových, které zdobí fontánu u stanice metra Vltavská od roku 1985. Bohužel, zatímco předchozí sochy díky svému umístění víceméně odolávají řádění vandalů, zde je plastika jejich snadným terčem.
Aby byl výčet soch a plastik s názvem Vltava úplný, musím uvést i dílo Josefa Klimeše ze 70. let minulého století. V době vzniku to byl jen blok špinavě šedého betonu s trojřadou nepravidelnou vlnovkou. Současný stav - dům v Dělnické ulici v Holešovicích prošel rekonstrukcí - je v oranžovo bílých barvách. To vypadá sice lépe, ale konkurovat tahle Vltava ostatním sochám prostě nemůže.
Nafotit všechna zmiňovaná díla znamenalo absolvovat několik příjemných vycházek a bylo i určitým dobrodružstvím; vyjde počasí, nebude socha v lešení? A také při dohledávání autorů a doby vzniku plastik jsem občas narazila na rozporuplné údaje (Pravidlo číslo 1: Vždy si ověřuj informace :-))
Těžko se mi volí nejsympatičtější ztvárnění Vltavy, asi to bude ta z Dětského ostrova nebo Terezka. To posuďte z přiložených fotografií soch sami. Zároveň přikládám i fotografie Vltavy-řeky, neboť, jak bylo řečeno v úvodu, Vltava k Praze neodmyslitelně patří.
IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz