Možná už se vám to přihodilo. Oblékli jste se a celé tělo začalo svědit. Vaše pokožka může být přecitlivělá na umělá vlákna nebo vlnu v oblečení. Pokud tomu tak ale není, je docela možné, že váš problém bude spočívat v tom, jak a hlavně v čem prádlo perete.
Je vaše kůže očividně nespokojená?
Každodenní kontakt kůže s předměty nebo chemickými látkami od bižuterie přes šampony může vyvolávat přecitlivělost, nebo přímo ekzém. V takovém případě se většinou jedná o kontaktní dermatitidu. Ta se může vyskytnout velice brzo nebo také až za několik hodin po kontaktu dráždivé látky s kůží. Prací prostředek je jednou z těchto látek, které vaše kůže nemusí mít vůbec ráda. A to nejen tehdy, když přijde do kontaktu s kůží přímo, ale i tehdy, pokud v takovém pracím prostředku prádlo vyperete.
Jak to v praxi vypadá?
Kůže nemusí jenom nepříjemně svědit. Příznaky alergie nebo přecitlivělosti na prací prostředek nebo určitou látku, která je v něm obsažená, mohou zahrnovat:
- šupinky a tvořící se prasklinky,
- začervenání, otok a vystupující ostrůvky podráždění,
- tvorba puchýřů, které mohou později prasknout.
Čeho se vyvarovat
Možná vám nedělá dobře už jenom to, když se v obchodě projdete kolem regálů s pracími prášky. Všechny tyto rozmanité vůně vás odtahují co nejdále a máte těžký úkol – vybrat si prášek, který snesete. Chemická vůně přidaná do pracího prostředku bývá tím nejčastějším, co kůži dráždí. Věřte ale, že kůži moc dobrou službu neudělají ani konzervační látky, což jsou nejčastěji parabeny, dále fosfáty a barviva v prostředcích užívaných na barevné prádlo.
Příliš chemie tělu nesvědčí
Někdy zkrátka přespříliš chemie naše tělo odmítá. Řešením mohou být
prací prostředky, které výše uvedené látky neobsahují. Tedy ty, které
neohrožují kůži parfémem, barvivy, konzervačními látkami. Vyplatí se
sledovat uvedené látky v tabulce složení na každém přípravku. Tyto
prací prostředky bývají většinou tekuté, rozpouští se tedy lépe než
prášky. Kromě přátelství ke kůži mají i další pozitivní vlastnost, a to
že jsou také více šetrné k přírodě než ty klasické. Chybu ale
neuděláte, když přesto necháte prádlo projít dvojitým cyklem máchání.
Zdroj: Bez-alergie.cz
Gabriela Straková
ChytráŽena.cz