Přemýšlí-li matka o svém dítěti, napadají ji tisíce různých myšlenek o jeho budoucnosti. Bude to lékař, právník, hasič, učitel, nebo profesionální fotbalista? Jakou barvu budou mít jeho oči? Bude více podobné jí, nebo partnerovi? A jak bude vysoké, když je i partner vysoký?
Výška není dána pouze geneticky
Tělesná výška patří mezi vlastnosti, které jsou ovlivněny více faktory. V její regulaci se uplatní několik různých genů. Patří sem například geny pro růstový hormon, geny ovlivňující proporce kostí a geny ovlivňující načasování uvolnění hormonů a dalších růstových faktorů. Přesto ale geny nejsou všemocné. Podle různých nezávislých výzkumů je výška v dospělosti jen ze 70 procent závislá na genech a na pohlaví. Vnější faktory, jako jsou výživa a fyzická aktivita, ovlivňují výšku z 30 procent.
Za maminku, za tatínka…
Velmi důležitá je zejména role výživy. Geneticky vysocí lidé totiž do své předpokládané výšky nedorostou bez správné výživy. Platí to ale i naopak. Jedinci, kteří se dobře stravují, mohou dorůst i do o něco větší výšky, než jim jakou dali rodiče do vínku.
Výšku ale mohou ovlivnit i další faktory, například chování matky v těhotenství. Pokud třeba matka v těhotenství kouří a pije alkohol, je vysoká pravděpodobnost, že dítě bude menší než dítě matky, která dodržuje životosprávu. Dalším důležitým faktorem je i zdraví dítěte v dětství, zejména v období, kdy je růst nejintenzivnější. Je proto velmi důležité nepodceňovat dětské nemoci a vždy kontaktovat dětského lékaře.
Obecně lze tedy říci, že přestože má člověk ve svých genech naprogramováno, jak bude vysoký, když bude jeho matka v těhotenství kouřit a pít alkohol nebo bude v dětství nějakým způsobem strádat, pak ve skutečnosti dosáhne mnohem nižšího vzrůstu, než má předpovězeno.
Lze výšku nějak dopředu určit?
Nejdříve je namístě připomenout, že rozdíl průměrné výšky mezi dospělými muži a ženami činí 13 cm. Rodič stejného pohlaví předává dítěti vlohu, která odpovídá jeho vlastní výšce. Rodič opačného pohlaví vlohu pro svoji výšku buď o 13 cm zvětšenou (maminky synům), nebo zmenšenou (tatínkové dcerám).
Spočítejte si přibližnou výšku dítěte
Přibližná výška dítěte v dospělosti lze vypočítat podle následujícího návodu. K tělesné výšce rodiče stejného pohlaví přičteme výšku druhého rodiče zvětšenou (u chlapců) nebo zmenšenou (u dívek) o 13 cm. Součet poté vydělíme dvěma. Získáme nejpravděpodobnější dospělou výšku dítěte. Rozmezí, do jakého doroste naše dítě s 95% pravděpodobností, získáme, pokud k výsledku přičteme 8,5 cm a stejné číslo i odečteme.