Nepravidelný, neúplný nebo zásadně nevhodný stravovací režim je podle odborníků příčinou únavy, ztráty koncentrace a dokonce také obezity mladé generace. Realizace správného dětského stravování je komplikovaná především z organizačních důvodů. Na začátku si připomeňme základní zásady.
Doporučuje se:
1. Stravovat se pravidelně vícekrát denně a v menších porcích.
2. Omezit sladkosti, slazené mléčné produkty včetně mražených krémů, zmrzlin, limonád a doslazených ovocných „nektarů“.
3. Šetřit se solí – nadbytek může vést k poškození ledvin a ohrožení výkonnosti mozku.
4. Vyhýbat se některým uzeninám a kynutému tukovému (slanému i sladkému) stejně jako „bílému“ pečivu.
5. Snížit příjem v potravinách obsažených živočišných tuků (nahradit rybami a drůbežím) a omezit použití tuků pro tepelnou přípravu pokrmů.
6. Zvýšit konzumaci ovoce, zeleniny a správně upravených luštěnin.
7. Dodržovat pitný režim, ideální je čistá voda (například i s trochou citrónové šťávy) a neslazené nápoje.
8. Omezovat konzumaci potravin obsahujících syntetická (umělá) barviva, konzervanty a umělá sladidla.
Všechny výše zmíněné zásady platí nejenom pro „hlavní“ denní jídla, ale také v případě přesnídávek a svačin. Díky pevně zavedeným školním přestávkám mohou vaše děti pravidelně svačit. Stačí je přesvědčit, aby si na konzumaci našly čas. "Tradiční levné sladkosti byste měli nahradit kvalitnějšími produkty, vhodné jsou např. cereální tyčinky, bezlepkové piškoty s pudingem nebo drobně krájeným ovocem, domácí moučníky piškotového typu apod.,“ radí Dr. Petr Fořt, CSc., autor řady publikací o dětském stravování. „Doporučuji konzumovat uvedené zdravé a přitom chutné alternativy sladkých pokrmů především během dopoledne, kdy mozek potřebuje „rychlou energii“ pro duševní činnost ve škole“.
Čeho se vyvarovat
Dětskou (přesnídávku) svačinku není vhodné „odbýt“ bílým pečivem s měkkou uzeninou, taveným, plátkovým či snad plísňovým sýrem, tím méně krekry všech druhů či dokonce sladkým tučným pečivem (například koblihy a plněné croissanty), čokoládovými tyčinkami nebo naopak jen jižním ovocem. "Není však správné zakázat dítěti nějaké jídlo či potravinu pod hrozbou trestů nebo strašení chorobami - ani by to nebylo nic platné, protože „zakázané ovoce nejvíc chutná,“ doporučuje expert. Zapojte děti do přípravy svačin
Když už jsme ve škole, připomeňme si slova J. A. Komenského - škola hrou a příklady táhnou! „Zapojte proto děti do přípravy přesnídávek i odpoledních svačin. Vysvětlujte jim přitom, v čem jsou jejich návrhy nevhodné a proč,“ tvrdí Dr. Fořt. „Při přípravě raději použijte trochu másla nebo čerstvého sýra než margaríny, které i přes technologickou inovaci jejich výroby a složení stále jsou jen „nepřirozenou náhražkou“.