Tento chlapeček totiž trpí tzv. Prader-Williho syndromem. Ten se mimo jiné vyznačuje zpomalením ve vývoji – dítě se naučí sedět i stát později než ostatní. V souvislosti s nedostatkem růstového hormonu je chlapec i menší než ostatní děti. A nemá již zmíněnou chuť k jídlu. Mezi 1. a 6. rokem života ovšem začne chlapeček velmi dobře jíst a následně také rychle přibývat na váze. Tato změna ale nebude jen tak. To, co mohou rodiče v počátcích označit jako „zlepšení chuti k jídlu“, se posléze změní doslova ve žravost.
Noci bez dechu
Prader-Williho syndrom je geneticky podmíněné onemocnění postihující jedno z 10 000–16 000 živě narozených dětí. Je to onemocnění, které ovlivňuje celý pacientův život. K příznakům vznikajícím již v dětském věku později přistupují další. V důsledku obezity trpí často pacienti takzvanou spánkovou apnoí, při které postižený člověk až stokrát za noc na pár sekund přestane dýchat. Spánková apnoe sama o sobě znamená další komplikace, a dokonce potenciálně ohrožuje život pacienta.
Nevychované dítě? Nemocné!
Poměrně často se u pacientů vyskytuje mírná mentální retardace. Přidávají se i nejrůznější poruchy chování, které okolí dítěte často jen obtížně zvládá. Dalším úskalím ve vývoji je zpožděný sestup varlat do šourku u chlapců a opožděná menstruace u děvčat. Dalším příznakem může být například skolióza, tedy vybočení páteře do strany.
Od přejídání k cukrovce
Hlavním problémem u Prader-Williho syndromu je ovšem obezita a její doprovodné komplikace. Již zmíněná spánková apnoe, brzká ateroskleróza a následná onemocnění srdce a cév, ortopedické vady a cukrovka II. typu – to vše vzniká druhotně v důsledku obezity. Tyto problémy jsou také nejčastější příčinou úmrtí pacientů.
Místo bonbonů zelenina
U pacientů s Prader-Williho syndromem je základní snahou lékařů ovlivnění obezity. To znamená více pohybu a méně jídla. Tedy alespoň toho nezdravého. Pomoci mohou i psychologové. Pokud dítě trpí poruchami spánku nebo problémy s páteří, lékař může doporučit chirurgický zákrok.
Růstový hormon v roli pomocníka
Bohužel v současné době neexistuje látka, která by efektivně
ovlivnila nadměrnou chuť k jídlu u těchto pacientů. Z léků se však
často používá růstový hormon,
který příznivě ovlivňuje vývoj kostí a stimuluje růst svalů a orgánů.
Ovlivněním růstu a vývoje dětí pak dochází i k jejich psychické pohodě.
Zdroj: Růstovýhormon.cz
Gabriela Straková
ChytráŽena.cz