Island: vyspělá země bez alergií?
Island dnes patří k vyspělým zemím se západním způsobem života, ke kterému se však země dopracovala poměrně nedávno. Tento severský ostrov zároveň patří k zemím s nejnižším množstvím alergenů v domácím i venkovním prostředí. Zvířat v domácnostech je tu chováno nejméně z celé Evropy, kočičího alergenu je v bytech nacházeno minimálně, roztoči se nevyskytují vůbec, travních pylů je velmi málo.
Na Islandu nerostou téměř žádné stromy, nenajdete tu tedy ani pyl stromů. Znečištění ovzduší je také minimální, nejnižší z celé Evropy. Výskyt alergie a tzv. senzibilizace (zvýšená citlivost) u dospělých je na Islandu nejnižší z celé Evropy. Většina z nich vyrůstala ještě v době před prudkou změnou životního stylu. Jak jsou na tom ale islandské desetileté děti, které se již narodily do "západního" životního stylu, ale zároveň žijí ve velmi čistém prostředí? Má na alergie větší vliv životní styl, nebo množství okolních alergenů? Z mezinárodní studie o astmatu a alergii ISAAC, která probíhala v celé Evropě, vyplynulo, že výskyt a závažnost alergických nemocí a senzibilizace jsou na Islandu u 10–11letých dětí stejné jako v ostatní Evropě. Sennou rýmu má každé desáté dítě, stejně jako astma. Atopickým ekzémem trpí skoro třetina dětí, 25 procent z nich má pozitivní kožní alergologické testy.
Nevyhýbejte se alergenům
Tyto překvapivé výsledky potvrzují poznatky posledních let o vhodné prevenci alergií. Ukazuje se, že vyhýbání se alergenům nemá žádný preventivní účinek. Ani nejčistší a téměř bezalergenové životní prostředí v Evropě islandské děti neochrání před alergiemi a ekzémy. Účinné je pouze posilování ochranných vlivů, které dříve přinášel jednodušší způsob života, více spjatý s přírodou. Pokud dítě v době zrání imunitního systému žije tzv. "západním" životním stylem, je riziko alergie vysoké bez ohledu na množství alergenů v prostředí.