Mějte přehled
Mnoho lékařů doporučuje, aby si pacient svůj rozpis užívaných léků dvakrát okopíroval. Jednu kopii by měl nosit v peněžence u průkazky zdravotní pojišťovny a druhou kopii by měl mít v úschově partner nebo u dětí rodiče. V případě nehody nebo například náhlého přijetí do nemocnice tak jsou všechny informace na jednom místě. Ale pozor, seznam je třeba vždy aktualizovat, aby na něm vždy byly pouze aktuální léky.
Sledování užívání léků u blízké osoby ale má i další důvody. Jedním z nich je náchylnost některých lidí k vynechávání léků, nebo naopak k jejich zneužívání.
Nejčastěji zneužívané léky
Mezi nejčastěji zneužívané léky patří zejména léky na spaní a antidepresiva. Jejich nadměrné užívání může způsobit jak závislost, tak například i otravu s následným těžkým poškozením vnitřních orgánů (játra, srdce, ledviny), nebo dokonce i smrt. Je proto třeba, aby pacienty s takovými sklony někdo kontroloval a v případě problémů vše konzultoval s lékařem. Ale pozor, tento postup by neměl sklouznout k nějakému velkému sledování nebo šikaně.
Tři důvody, proč se o léky blízké osoby zajímat:
1. V případě předávkování budete vědět, o jaké léky se pravděpodobně jedná.
2. Pokud bude váš blízký v bezvědomí, můžete záchranářům sdělit, jaké léky užívá. To má velký význam pro další volbu léků. Léky se totiž ovlivňují a jejich kombinace může být někdy i životu nebezpečná.
3. U starších a dementních pacientů je třeba, aby na ně vždy někdo "dohlédl", zda si léky opravdu vzali. Při nepravidelném užívání se totiž léčba většinou míjí účinkem.