Jak už jsem psala ve svém předchozím článku, králíci se živí výlučně rostlinnou stravou. Divocí králíci si v přírodě mohou vybrat z velkého množství druhů rostlin, výhonků, listů, kůry, ovoce a dokonce i hub. Tato rozmanitost zaručuje, že králík bude mít vždy dostatek potřebných živin. Také změny skladby potravy v přírodě probíhají pozvolna.
Základní potravou je seno. Obsahuje hodně vlákniny a podporuje trávení. V obchodech seno prodávají balené, ale kvalitnější seženete po balících u zemědělců. Smí se zkrmovat pouze dosušené seno (nedosušené může způsobit koliku)!
Chovateli oblíbené hotové krmné směsi obsahují zrna a vločky z různých obilovin a granule z lisovaného sena obohacené minerálními látkami. Do směsi můžeme přidávat ovesné vločky, většině králíků chutnají a dovedou je strávit lépe než granule. Hotové směsi by ušáci neměli dostávat moc (dlouhodobě ne více než 50g na den), protože po ní tloustnou.
Nejchutnější krmivo je zelené a šťavnaté. Při sběru rostlin v přírodě musíme dávat pozor na jedovaté (ocún, kozí pysk, bolehlav, rulík, potměchuť černá, čilimník, tis) nebo silně nadýmavé rostliny (červený jetel) a nesbírat u silnic nebo na sídlištích. Z kuchyně a ze zahrádky je nejvhodnější mrkev, salát, celerová nať, kedlubny, jablka, listy hrachu a fazole. Některých ušákům uděláme radost malinou nebo jahodou. Obzvlášť zdravá a chutná jsou zelená koření jako petržel, listy hořčice, kopru a libečku. Stačí jich ale jen malé množství. Jedovaté jsou pro králíky bramborové klíčky a fazole! Každý králík má (tak jako lidé) odlišné chutě.
Na obrušování stále dorůstajících zubů jsou vhodné vitaminové tyčinky a suchý chléb (má hodně kalorií, proto je vhodné nahradit ho Knackebrotem).
Králíci také neustále potřebují pitnou vodu. Hlavně v teplých letních dnech pijí opravdu hodně. Podáváme vodu pokojové teploty.
Slunecko13 - čtenářka