Po prosincovém hodování se často cítíme těžce, nafoukle a máme rozhozené zažívání… Máme pro vás několik pravidel, jak si své pocuchané trávení zase napravit a udržet.
Piju, piješ, pijeme
Pijete opravdu tolik tekutin kolik vaše tělo potřebuje? Většina lidí pije málo, nepravidelně a zároveň volí nevhodné druhy nápojů. Je důležité si uvědomit, že 60% naší tělesné hmotnosti tvoří voda. Správná rovnováha tekutin v našem těle je nezbytná pro metabolismus, dobrou funkci ledvin, činnost krevního oběhu, odstraňování odpadních látek a další životně důležité funkce. Při nedostatečném příjmu tekutin se snižuje tělesný i duševní výkon, cítíme se unavení, špatně se koncentrujeme. Snažte se tedy udržet výdej a příjem tekutin v rovnováze, jinými slovy - kolik tekutin během dne vydáte, tolik jich znovu doplňte. Nečekejte, až vás přepadne žízeň, pijte průběžně celý den a vyhýbejte se velkým objemům tekutin vypitých najednou. Nárazové pití velkého množství tekutin zatěžuje váš krevní oběh, současně tak namáhá žaludek, který se musí nepřirozeně roztahovat. Pijte jen v malém množství nápoje způsobující odvodnění, jako jsou káva s kofeinem, silné kakao či černé čaje či alkoholické nápoje. Ani sladké nápoje žízeň nezaženou, pokud si však sladké džusy a nápoje nemůžete odepřít, vždy je vydatně řeďte vodou. Věděli jste, že na každý kilogram vaší tělesné hmotnosti byste měli vypít přibližně 30-35 ml tekutin denně?
Vláknina, vitaminy, minerály…
Vláknina pomáhá zvýšit pocit sytosti, pozitivně ovlivňuje metabolismus cukrů a tuků v organismu, napomáhá funkci střev a zlepšuje vyprazdňování. Podílí se i na podpoře imunity. Vlákninu hledejte v zelenině, ovoci, také v obilovinách, výrobcích z obilovin (ovesné vločky, otruby, musli, cornflakes), naklíčeném obilí, celozrnném pečivu, luštěninách, oříškách a semínkách. Každý den proto snězte minimálně 2 porce čerstvého ovoce (porce je cca 100-125g), a 3 porce čerstvé zeleniny, 1 porci obilovin (1 malá miska). Naše tělo se tak krásně zbaví toxických látek a volných radikálů. Nezapomínejte také na vitaminy, minerální látky a antioxidanty, jsou v těle nezbytné pro řadu metabolických pochodů a pro správnou funkci našich orgánů.
Přizvěte hodné bakterie
Naše tlusté střevo představuje důležitou křižovatku uvnitř našeho těla. Žije zde velké množství střevních bakterií, které ke svému životu potřebují vzduch a vytvářejí střevní mikroflóru. Pokud dojde v tlustém střevě k narušení rovnováhy, změní se střevní prostředí a bakterie mohou naopak začít škodit. Dostaví se pak různé zažívací potíže (nadýmání, pocit těžkosti od žaludku, zácpa nebo průjem, poruchy střevní pasáže) a nám je ouvej. Pomoc ale existuje! Narušené střevní prostředí lze upravit užíváním probiotik. Jedním z nejúčinnějších probiotických kmenů je Bifidobacterium. A kde ho najdete? Kupte si v lékárně doplněk s obsahem těchto bakterií a zobejte je ke každému jídlu, nebo si dejte si každý den jogurt s probiotickou kulturou (tam hodných bakterií najdete přirozeně o hodně méně). Tyto bakterie vám pomůžou nastavit správně vaše střevní prostředí a uvést jeho přirozené bakterie zpět do rovnováhy.
O pohybu nepochybujte
Fyzická aktivita má velmi příznivý dopad na naše zažívání i celkový pocit tělesné pohody. Pohyb totiž zvyšuje prokrvení orgánů a tkání, povzbuzuje střevní peristaltiku, urychluje metabolismus. Nemusíte ze dne na den změnit svůj životní styl a začít běhat a zběsile cvičit jako o závod. Začněte ale uvažovat o pohybu jako o příležitosti a ne jako o nepohodlné a namáhavé záležitosti. Vymyslete si, jaký druh pohybu by vás bavil a dávkujte ho vašemu tělu postupně. Každý den si dopřejte 20-30minutové protažení a cca 2-3x týdně zařaďte pravidelnou pohybovou aktivitu trvající minimálně 45 minut. A pamatujte, pohyb je i běžná chůze, dobíhání autobusu, procházky se psem, práce v domácnosti, práce na zahrádce a podobně. Zkuste se přestat vymlouvat na svůj věk či nedostatek času. Když se každý den ráno pěkně protáhnete, den začne mnohem lépe.
Rituál jídla
Každý den se snažte o pravidelný přísun stravy (to znamená jezte cca každé 3 hodiny), která bude zároveň pestrá a zajistí vám dostatečný přívod všech důležitých živin. Vyvarujte se přejídání a časté konzumaci těžkých smažených jídel. Jezte s rozvahou a pravidelně. Snídaně a oběd by měly být energeticky nejvydatnější (snídaně 25% a oběd 35 % z celkového denního příjmu, 2x svačina cca 10 %, a večeře přibližně 20%). I délka konzumace je také důležitá pro vaše dobré trávení. Jezte proto pomalu a udělejte si čas na jídlo. Jen tak si uvědomíte, co jíte a kdy jste opravdu syti.
Přejeme vám dobré (s)trávení roku 2008!
Více informací na téma diety a hubnutí naleznete na www.hubnuti.org.
Bc. Monika Divišová
(výživový poradce)
Chytrá Žena.cz