Spánek a hormony
Hormony hrají významnou roli i co se týče spánku. Začněme melatoninem a serotoninem. Serotonin je neurotransmiter, který přispívá k syntéze melatoninu. Hladina melatoninu v krvi se s příchodem večera zvyšuje, což vyvolává ospalost.
Spánek má několik fází – střídají se fáze lehkého spánku s fázemi spánku hlubokého, zvaného REM (Rapid Eye Movement). Pro REM spánek jsou typické malé rychlé pohyby očí a mozek současně produkuje některé nezbytné hormony, jako je růstový hormon nebo leptin.
Nedostatek spánku a váha
Výzkumy ukázaly, že nedostatek spánku může způsobovat nárůst váhy. Jedním z možných vysvětlení je to, že může dojít k narušení hormonální produkce. Přitom nejohroženější skupinou jsou v tomto ohledu děti a mládež. Nedostatek růstového hormonu může vést ke svalovým či růstovým obtížím, zejména u dětí.Leptin je zase důležitý pro pocit sytosti a má-li ho tělo málo, dochází k nepotlačitelné potřebě hydrátů uhlíku. Z belgicko-americké studie mimo jiné vyplynulo, že hladina leptinu je vyšší u lidí, kteří spí dostatečně (10 hodin každou noc).
Hladina ghrelinu, což je hormon ovlivňující chuť k jídlu, se znatelně zvyšuje, pokud spíme méně než 4 hodiny. Není bez zajímavosti, že chuť na sladké a jeho konzumace na úkor zeleniny, ovoce a mléčných produktů byla mnohem nápadnější u lidí, kteří spánek spíše šidili. Nicméně k tomuto ještě nebylo nalezeno podrobnější vysvětlení.
Vědci také odhalili souvislost mezi nedostatkem spánku, diabetem 2. typu a vysokým krevním tlakem.