Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 23.11. 2024
Dnes má svátek Klement
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

25. dubna Světový den malárie

25. 04. 2011 | Nemoci
Malárie představuje většinou pro nás Středoevropany jen jakousi neurčitou africkou hrozbu, které se my nemusíme bát. Přitom tato choroba ohrožuje téměř 3 miliardy obyvatel naší planety! 25. dubna si svět připomíná Mezinárodní den boje proti malárii, nemoci, která si ročně vyžádá na 3 miliony životů a to i přesto, že jí lze velmi efektivně předcházet.

Co je to vlastně malárie? Jedná se o typickou nemoc tropů a subtropů, parazitální zoonózu, tedy onemocnění, které přenáší živočichové (komáři rodu Anopheles) a konkrétním původcem je cizopasník Plasmodium. Ten se do lidské krve dostává po přisátí komára, k němuž dochází zejména v noci, kdy lidé spí a příliš se nepohybují. Velmi účinnou prevencí je použití moskytiéry. Pod jednou takovou sítí se může v klidu vyspat celá rodina a přitom pořizovací cena nedosahuje ani 30 Kč! Proč je tedy tak obtížné šíření malárie zabránit nebo alespoň omezit? Odpověď je až krutě jednoduchá – lhostejnost. Ve vyspělých zemích, které většinou leží mimo oblasti výskytu malárie, se o problém málokdo zajímá. Naopak chudé státy, kde malárie řádí nejvíce, nemají na plošné řešení čas ani prostředky. V porovnání s válkou, nedostatkem vody či hladomorem se zdá být problém malárie menší. Samotní ohrožení lidé často nevědí, že něco jako moskytiéra vůbec existuje, pro nás úsměvně nicotných 30 Kč pro ně představuje řádově mnohem větší obnos a i v případě, že by se síť rozhodli koupit, neměli by kde. Nad takovým paradoxem zůstává až rozum stát, nemyslíte?

Řada humanitárních organizací moskytiéry distribuuje zdarma, je však pravda, že potřeba dosud dalece přesahuje nabídku. Pořádají pro domorodé obyvatelstvo také osvětové akce, neboť řada z nich neví, že přenašečem malárie je obyčejný komár. V mnoha oblastech je tato nemoc skutečně běžná, existují také účinné léky, ale na ně zase nejsou zejména v nejvíce postižených subsaharských regionech peníze. Humanitární organizace jako UNICEF a Červený kříž (a Červený půlměsíc v muslimském světě) organizují řadu sbírek a osvětových akcí, aby lidem problém malárie přiblížili. Pořádají se přednášky, benefiční akce, prodávají se různé upomínkové předměty, knihy, časopisy. Vybrané peníze pak putují nejen na samotný nákup moskytiér a osvětu domorodců, ale také na rozvoj zdravotních zařízení, zejména nákup mikroskopu, který je nezbytný pro včasnou diagnostiku, hubení komářích larev a vysoušení louží, kde se líhnou.

Pokud vás tedy na ulici zastaví 25. dubna člen některé z humanitárních organizací se žádostí o pár korun na boj proti malárii, přidejte se a přispějte. Nemusí se totiž jednat o problém, který se nás netýká. V loňském roce byl vlivem příznivého počasí zaznamenán výskyt komára rodu Anopheles i ve Velké Británii...



agrant - čtenářka
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !