Ani jsme se nenadáli a je tady opět
zima a sychravé počasí. Právě v tomto období dochází k největšímu
výskytu chřipek, angín a dalších nepříjemných onemocnění, která dokáží člověka
pěkně potrápit a vyřadit jej z běžného provozu na týden i více. Díky
antibiotikům se nám naštěstí řadu z nich daří úspěšně léčit.
Antibiotika však v těle hubí nejen choroboplodné zárodky způsobující nemoc, ale i zdraví prospěšné mikroorganismy, které udržují v pořádku střevní mikroflóru a intimní orgány. Častými vedlejšími příznaky užívání antibiotické léčby jsou tak zažívací problémy, průjem a také různé vaginální infekce.
Po léčbě antibiotiky se
proto doporučuje ozdravení střev přidáním tělu vlastních střevních bakterií,
jejichž počet byl vlivem antibiotik redukován. Tyto bakterie jsou zdraví
prospěšné a podílí se na správné rovnováze zažívání.
„Většina z nás si myslí, že dobráním antibiotik vše končí,“ říká MUDr. Pavel Šusta, praktický lékař. „Je to však omyl.“ Často dochází k podcenění situace ze strany pacienta, který se zbavil nejvíce obtěžujících příznaků, nic jej nebolí, ale jeho střevní mikroflóra není v pořádku. Negativním důsledkem jsou zažívací obtíže, zácpa, průjem či nadýmání. „Doplněk stravy je vhodné brát už v průběhu nemoci, aby pak tělo dosáhlo co nejdříve stavu jako před onemocněním. Nejlepší je probiotický doplněk stravy preventivně využívat celoročně, “ radí praktický lékař.
Gastroenteroložka MUDr. Anna Jungwirthová doporučuje v době po dobrání antibiotik nasadit alespoň čtrnáctidenní očistu, kdy z jídelníčku vynecháme sladkosti, maso a sladké mléko a naopak jej obohatíme o potraviny bohaté na probiotika a prebiotika. „Probiotika najdete v zakysaných mléčných výrobcích – jogurtech či kefírech. Prospěje vám i kysaná zelenina, kyselé okurky, červená řepa či zelí. V době očisty vám pomůže také čaj z dubové kůry či anýzu,“ radí lékařka.
Další komplikace, které mohou antibiotika způsobit, jsou důvěrně známé ženám. Řada z nich se po dobrání antibiotik potýká s vleklými a nepříjemnými vaginálními záněty, např. s kvasinkovou infekcí. V pochvě totiž běžně panuje mírně kyselé prostředí, které zamezuje množení patogenních bakterií. Toto optimální pH zajišťují přátelské bakterie Lactobacillus. Antibiotika však lactobacilly hubí a v zásaditém prostředí se pak rychle rozšíří patogenní mikroorganismy. Následkem jsou většině žen známé problémy – pálení, svědění a výtok, někdy dokonce i zarudnutí a bolestivé otoky.
Vyvážená kombinace probiotik pomáhá při a po braní
antibiotik k rychlejšímu obnovení a vytvoření optimálního stavu
organismu, ale pomůže vás dát opět do „rovnováhy“ i při stresu či po
konzumaci alkoholu. Pokud se chystáte do exotických zemí, i pro
vás je tento doplněk určen. Napomáhá obnovit střevní mikroflóru např. při
virových a bakteriálních střevních infekcích. Posiluje přirozenou imunitu
organismu a napomáhá správnému trávení.
Zdroj: Linex Forte
Mangovka
ChytráŽena.cz