Tyto patogeny jsou škodlivé a zatěžující nejen pro alergiky a astmatiky, ale i pro zdravého člověka, u kterého se právě kvůli prašnosti a roztočům může astma teprve rozvinout, a to i v pozdějším věku. Pokud máte doma astmatika či alergika, nebo jím trpíte přímo Vy, tak sami dobře víte, jak moc dráždivý dokáže prach být.
Roztoči jsou zkrátka všudypřítomní a pokud chceme mít alespoň doma příznivější a zdravější podmínky, často nezbývá než se obrnit trpělivostí při jejich likvidaci. Většina prachových částic v našich domovech pochází z mrtvé kůže. Ta je právě tou pravou pastvou pro prachové roztoče, kteří nám tam následně zanechávají pozornosti ve formě natrávené potravy a výkalů. To jsou charakteristické zdroje alergenů způsobující právě astma, alergie, chronickou rýmu, ale i například záněty kůže či zánět spojivek. Pokud také někdo ve vaší rodině trpí poruchami spánku, může to mít překvapivě na svědomí i všudypřítomný prach.
Přes veškerou snahu se velmi často k úklidu nedostaneme častěji než jednou týdně. Pokud tedy nepatříte mezi ženy typu Stepfordských paniček a úklid Vám nepřináší nějaké zvláštní potěšení. Přitom nejnutnější minimum je vysávání alespoň dvakrát týdně. Samozřejmě pro astmatiky, alergiky a v bytech s větší prašností či malými dětmi, by se mělo uklízet alespoň každý druhý den. Vedle času, který tento záměr často komplikuje, je další potíží i fakt, že v průběhu vysávání se právě ten nejjemnější prach může dostat až do plic a poškozovat organizmus. Nejzdravější úklid je tedy ten, u kterého nejste.
V dnešní hektické době je naštěstí už i tento problém řešitelný. Pokud si zrovna nechcete, nebo nemůžete dovolit uklízečku, je možné velmi dobře využít robotický vysavač, kterých je na trhu celá řada. Ty provedou každodenní úklid za Vás a navíc v době, kdy nejste přítomni. Vyhnete se tak případnému vdechování nebezpečného prachu a kontaktu s roztoči či bakteriemi. Pokud Vám však jde o skutečně hygienicky čisté podlahy, nevyplatí se zde šetřit a pořídit si nutně ten nejlevnější vysavač pouze se základními funkcemi pro vysávání. Zaměřte se na takové modely, které uklizené podlahy zároveň dezinfikují.Vysoce účinným řešením jsou například UV-C lampy. Ty veškeré škodlivé patogeny bezpečně zlikvidují. Navíc je desinfekce UV-C zářením jediným způsobem jak udržet koberce a dřevěné podlahy hygienicky čisté bez užití agresivních prostředků.
Hladké podlahy se doporučuje také pravidelně stírat antistatickými mopy a prachovými utěrkami.
Každodenním úklidem výrazně snížíte prašnost ve vašem bytě. Zároveň také výrazně omezíte šíření roztočů, kteří se přenášejí pouhým prouděním vzduchu, ke kterému dochází při běžných domácích aktivitách jako například pouhou chůzí, či otevřením dveří. Technika nám v dnešní domě pomáhá skoro ve všech oblastech, tak proč tu možnost nevyužít také pro každodenně uklizený a zdravější domov.
Zdroj: www.robzone.cz