Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Kozoroh - roční horoskop na rok 2025Kozoroh - roční horoskop na rok 2025 Velký roční horoskop na rok 2025Velký roční horoskop na rok 2025
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 27.12. 2024
Dnes má svátek Žaneta
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Alzheimerova choroba a glaukom: různé nemoci, stejné rizikové faktory

2. 09. 2009 | Nemoci
Vědecké studie prokázaly, že lidé s Alzheimerovou chorobou mají významně vyšší riziko, že se u nich rozvine také zelený zákal. Přesto odborníci stále pochybují, že by mezi oběma chorobami mohlo existovat nějaké přímé, například genetické, pojítko.

Rizikové faktory mohou být podobné


Většina vědců pochybuje, že by Alzheimerova choroba nebo klinické příznaky s ní spojené mohly nějakým způsobem přímo vyvolávat zelený zákal. Vztah mezi oběma nemocemi však může přesto existovat, byť v méně zjevné podobě. Například Alzheimerova choroba a zelený zákal mohou mít společné rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost jejich vzniku. O skutečných příčinách, které spouštějí rozvoj obou nemocí, se toho totiž ví zatím poměrně málo. Existuje také možnost, že vznik jedné z nemocí ovlivňuje parametry, které následně zvýší pravděpodobnost vzniku druhého onemocnění.

Někteří vědci spojitost vidí


Alzheimerova choroba a glaukom: různé nemoci, stejné rizikové faktoryPřestože odborníci se k možnému spojení obou nemocí zatím staví spíše skepticky, některé týmy se snaží možné souvislosti prokázat. Například vědci z belgického Beernemu vydali nedávno v odborném časopise Journal of Ophthalmology článek, ve kterém představují důkazy podporující jejich hypotézu o spojení obou chorob. Svá tvrzení opírají mimo jiné o skutečnost, že pacienti s Alzheimerovou chorobou mají nižší tlak mozkomíšního moku, než je obvyklé u ostatní populace. Zároveň uvádějí i výsledky jiné studie, z kterých vyplývá, že i pacienti trpící zeleným zákalem mají tlak mozkomíšního moku výrazně nižší, v průměru o 33%.

Mozkomíšní mok vyplňuje dutiny v centrálním nervovém systému – mozku a míše. Nízký tlak mozkomíšního moku ve tkáních, které blízce sousedí s očima, může vytvářet abnormálně vysoký tlakový rozdíl mezi vnějšími tkáněmi a prostředím uvnitř oka. Podle belgických vědců tento rozdíl tlaků deformuje a svírá vlákna očního nervu a ztěžuje průtok krve, který má oční nerv vyživovat.

Onemocnění starší generace


Ať už je vztah mezi oběma nemocemi jakýkoli, jistá podobnost určitě existuje. Zelený zákal i Alzheimerova choroba jsou nemocemi především starší generace a s vyšším věkem četnost jejich výskytu prudce stoupá. U zeleného zákalu však, na rozdíl od Alzheimerovy choroby, je naštěstí známá i účinná léčba.

Zdroj: Zelený zákal.cz

Lydias
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Mezi obzvláště špatné nemoci patří Alzheimerova
choroba, která opravdu lidi ničí. Nechtěla bych projít něčím takovým. V Americe se pokoušejí zastavit další vývoj této nemoci pomocí včel, které nechávají píchnout do určitých míst. Je to velké množství píchanců. Já jsem na ně alergická.
Obrázek uživatelky
profil
dobrý, tak zelaný zákal mám léta a teď si mohu ještě zdůvodnit proč mám výpadký paměti,Alzheimr se přibližuje.
Obrázek uživatelky
profil
No to mám tedy vyhlídky, tatínek má Alzheimerovu chorobu a já náběh na zelený zákal (jsem pod dohledem oční lékařky) Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles