Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 21.11. 2024
Dnes má svátek Albert
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Červené maso může vést k poškození zraku

4. 10. 2009 | Nemoci

Nová studie australských vědců naznačuje, že konzumace většího množství červeného masa je spojena s vyšším rizikem rozvoje vážného očního onemocnění, takzvané věkem podmíněné makulární degenerace sítnice. Toto onemocnění patří k nejčastějším příčinám slepoty u lidí vyššího věku.

Raději kuře než vepřové

Vědci z univerzity v Melbourne zjistili, že lidé, kteří konzumují červené maso častěji než desetkrát týdně, mají téměř o 50 % vyšší pravděpodobnost, že onemocní věkem podmíněnou makulární degenerací sítnice než lidé, kteří červené maso konzumují méně než pětkrát do týdne. Zároveň také zjistili, že lidé konzumující bílé maso (drůbež) alespoň třikrát týdně mají o 50 % nižší pravděpodobnost vzniku tohoto očního onemocnění.

okoMezi lety 1990 až 1994 zařadili vědci z Melbourne do své studie 6 734 lidí ve věku 58 až 69 let. Tito lidé byli vyzváni, aby vyplnili dotazníky týkající se jejich stravovacích zvyklostí. Vědci se v dotazníku zajímali například o to, kolik masa lidé jedí, jaký typ masa a jak často. Během následujících let (studie byla ukončena v letech 2003 až 2006) pořizovali vědci digitální fotografie sítnic obou očí u všech účastníků studie a hledali na nich známky počínající věkem podmíněné makulární degenerace. Nakonec provedli statistické vyhodnocení zaměřené na hledání souvislostí mezi stravovacími zvyklostmi a vznikem onemocnění.

Výsledky studie ukázaly, že čím více červeného masa daná osoba konzumuje, tím má větší riziko, že se u ní v pozdějším věku rozvine věkem podmíněná makulární degenerace sítnice. Toto onemocnění bylo v průběhu studie objeveno u 1 680 účastníků v počínajícím stadiu a u 77 účastníků v pokročilém stadiu.

Makulární degenerace ničí nejostřejší vidění

stary-clovek-s-brylemiVěkem podmíněná makulární degenerace sítnice způsobuje postupné poškození centrální části sítnice, tedy oblasti oka, která je zodpovědná za nejostřejší vidění. Ztráta takzvaného centrálního vidění se nejprve projevuje jemným zastřením a poté vyblednutím barev. Přestože jen zřídka věkem podmíněná makulární degenerace vyústí v úplnou ztrátu zraku, stále je na jednom z předních míst mezi příčinami slabozrakosti a slepoty u lidí starších šedesáti let a například ve Velké Británii postihuje přibližně půl milionu lidí.

Zdroj: Zelený-zákal

Simbelmine
ChytráŽena.cz

 

 



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
to som vobec netušila
Obrázek uživatelky
profil
Před léty byly strašně nezdravá vejce, dnes se na ně pěje chvála, doporučují jíst denně alespoň jedno vejce. Takže za nějakou dobu budou výzkumy úplně jiné. Naše děti se doma dost zlobily, že musí jíst cholesterolové vejce a dnes je to pravý opak.
Obrázek uživatelky
profil
Většinou kupuji kuřecí, nebo ryby, jen zřídka kdy vepřové, či hovězí. Člověk by měl jíst od každého něco a nic nepřehánět.
Obrázek uživatelky
profil
10X týdně maso nejim! tak to nehrozí!Smajlík A vůbec ty jejich studie neřeším! Myslim ,že je nejlepší jíst vše! A je to!A vepřový mám ráda!Ale asi se urodilo hodně kuřat! Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
je to k nevíře,ale co je teda zdravé,aniž bychom nepřišli o zrak?????????
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles