Nová studie australských vědců naznačuje, že konzumace většího množství červeného masa je spojena s vyšším rizikem rozvoje vážného očního onemocnění, takzvané věkem podmíněné makulární degenerace sítnice. Toto onemocnění patří k nejčastějším příčinám slepoty u lidí vyššího věku.
Raději kuře než vepřové
Vědci z univerzity v Melbourne zjistili, že lidé, kteří konzumují červené maso častěji než desetkrát týdně, mají téměř o 50 % vyšší pravděpodobnost, že onemocní věkem podmíněnou makulární degenerací sítnice než lidé, kteří červené maso konzumují méně než pětkrát do týdne. Zároveň také zjistili, že lidé konzumující bílé maso (drůbež) alespoň třikrát týdně mají o 50 % nižší pravděpodobnost vzniku tohoto očního onemocnění.
Mezi lety 1990 až 1994 zařadili vědci z Melbourne do své studie 6 734 lidí ve věku 58 až 69 let. Tito lidé byli vyzváni, aby vyplnili dotazníky týkající se jejich stravovacích zvyklostí. Vědci se v dotazníku zajímali například o to, kolik masa lidé jedí, jaký typ masa a jak často. Během následujících let (studie byla ukončena v letech 2003 až 2006) pořizovali vědci digitální fotografie sítnic obou očí u všech účastníků studie a hledali na nich známky počínající věkem podmíněné makulární degenerace. Nakonec provedli statistické vyhodnocení zaměřené na hledání souvislostí mezi stravovacími zvyklostmi a vznikem onemocnění.
Výsledky studie ukázaly, že čím více červeného masa daná osoba konzumuje, tím má větší riziko, že se u ní v pozdějším věku rozvine věkem podmíněná makulární degenerace sítnice. Toto onemocnění bylo v průběhu studie objeveno u 1 680 účastníků v počínajícím stadiu a u 77 účastníků v pokročilém stadiu.
Makulární degenerace ničí nejostřejší vidění
Věkem podmíněná makulární degenerace sítnice způsobuje postupné poškození centrální části sítnice, tedy oblasti oka, která je zodpovědná za nejostřejší vidění. Ztráta takzvaného centrálního vidění se nejprve projevuje jemným zastřením a poté vyblednutím barev. Přestože jen zřídka věkem podmíněná makulární degenerace vyústí v úplnou ztrátu zraku, stále je na jednom z předních míst mezi příčinami slabozrakosti a slepoty u lidí starších šedesáti let a například ve Velké Británii postihuje přibližně půl milionu lidí.
Zdroj: Zelený-zákal
Simbelmine
ChytráŽena.cz