České ženy mezi 40 a 59 lety pečují o své zuby nejlépe v porovnání se ženami stejné věkové kategorie z celé střední Evropy. Společně se Slovenkami nejčastěji vyhledávají péči zubního lékaře a jen vzácně mají v tomto věku zubní protézy.
Přestože 77 % z nich považuje za velmi důležité udržovat své zuby zdravé především kvůli pěknému vzhledu, pouze 12 % si myslí, že péče o zuby je součástí každodenní péče o krásu. Toto jsou výsledky průzkumu provedeného v pěti evropských zemích. 90 % českých žen středního věku chodí pravidelně k zubnímu lékaři na preventivní prohlídky.
Většina českých žen považuje prevenci zubních problémů za velmi důležitou: 90 % z nich absolvuje zubní prohlídku minimálně jednou ročně. V tomto směru české a slovenské ženy zdaleka předstihují ženskou populaci ostatních zemí, ve kterých byl prováděn průzkum: jen o něco více než polovina maďarských, chorvatských a slovinských žen navštěvuje zubního lékaře pravidelně, a třetina z nich vyhledá stomatologickou ordinaci až při vážných potížích.
Vzhledem k vysoké úrovni kultury péče o zuby mezi českými ženami není překvapující, že jejich zuby jsou v regionu v nejlepším stavu: ve zkoumané věkové kategorii se 51 % ženské populace podařilo zachovat si všechny vlastní zuby, 46 % má částečné náhrady a pouze 3 % potřebují kompletní zubní protézy. V důsledku toho české ženy vykazují nejméně zubních onemocnění souvisejících se stárnutím. „Ústní hygiena je spíše zdravotní než estetickou záležitostí" – domnívá se většina žen.
„Průzkum rovněž ukazuje, že 77 % žen žijících v uvedeném regionu si myslí, že zuby jsou z hlediska fyzického vzhledu nejvýznamnější, dokonce ještě důležitější než vlasy, hebká pleť či kvalita nehtů", uvedla Běla Doubravová. Oproti tomu je překvapivé, že většina žen nepovažuje péči o zuby za součást běžné kosmetické rutiny. V tomto ohledu jsou však české ženy rovněž na předním místě: na rozdíl od pouhých 6 % regionálního průměru si 12 % české ženské populace myslí, že zubní péče tvoří součást každodenní kosmetické činnosti.
Tyto údaje naznačují, že ženy žijící v hodnoceném regionu by spíše než do kategorie krásy zařadily problematiku kvality zubů do kategorie zdraví: uvažují o zubech spíše v lékařském než estetickém kontextu. České ženy ve věku nad 40 let jsou onemocněním zubů postiženy méně. České a slovenské ženy mohou být na sebe hrdé: díky pravidelným návštěvám zubního lékaře se u nich v posledních dvou letech obtíže jako zubní kámen a citlivost zubů vyskytovaly méně, než činil průměr v celém regionu.
Na druhou stranu je v těchto dvou zemích výrazně vyšší počet výskytu zánětu dásní, zubních kazů, ztráty zubů a paradentózy. To může být následkem nejen pravidelných návštěv stomatologa, při kterých jsou tyto problémy obvykle zjištěny, ale i celkově lepšího stavu zubů věkové skupiny 40-59 let: tím, že se lépe starají o zdraví svých zubů, se u nich tyto obtíže začínají objevovat až v pozdějším věku. To je opět o důvod víc věnovat pozornost prevenci stárnutí zubů.
"Použití vhodné zubní pasty a správného postupu při čištění zubů velmi pomáhá při prevenci stárnutí zubů a dásní" - říká MUDr. Veronika Doksanská. Stomatoložka také upozornila na skutečnost, že zejména ve starší věkové skupině by se měla věnovat pozornost prevenci, protože nedostatečná ústní hygiena může vést k zubním onemocněním a parodontopatiím poškozujícím zdraví celého organizmu.
Příznaky stárnutí zubů z pohledu stomatologa
V průběhu stárnutí dochází ke snižování slinotvorby, ke ztenčení mukodermální membrány ústní dutiny a ke zhoršení eroze skloviny. Zvyšuje se počet zubních kazů, výplní a protéz, vznikem citlivosti na chlad a teplo roste citlivost zubů. V důsledku ústupu dásní dochází k obnažení zubních krčků, úbytku kostního lůžka a následné zubní viklavosti, zvyšuje se výskyt zánětu dásní a periodontálního onemocnění.
Výsledky vědeckého výzkumu dokazují, že výskyt zubního kazu, eroze skloviny, rozličných zubních a periodontálních abscesů (např. gingivitidy, periodontitidy, recese dásní), jakož i tvorba zubního kamene stoupá úměrně s věkem. Kromě toho ve stáří zuby ztrácejí přirozenou bělost a roste i jejich citlivost.
Přesto se lze účinně bránit rozvoji uvedených problémů a udržovat naše zuby zdravé i ve vyšším věku. Dnes jsou nejdůležitějšími nástroji ústní hygieny zubní kartáček, zubní pasta, ale i zubní nit a mezizubní kartáčky. Rozdíl je však v tom, jak a čím se zuby čistí. Jde o správnou techniku čištění zubů a vhodně zvolenou zubní pastu pro náležitou prevenci problémů, které vyplývají ze stárnutí ústní dutiny a zubů.
Zdroj: Signalweb.cz
Vendi V.
ChytráŽena.cz