V České republice je rakovina děložního čípku ročně zjištěna u jednoho tisíce žen, z nichž kolem čtyř set nemoci podlehne. To je až dvakrát více, než v jiných evropských zemích. Většině zbytečných úmrtí lze přitom zabránit pravidelnými preventivními gynekologickými prohlídkami.
„Zapojili jsme se touto aktivitou do celonárodního preventivního programu, jehož cílem je zachytit a vyléčit toto onemocnění v raném stadiu. Chceme touto adresnou výzvou přispět ke snížení počtu žen, které zbytečně na tuto nemoc zemřou. Ženy v dopise upozorňujeme, že mají navštívit 1x ročně svého gynekologa, a to i tehdy, pokud nepociťují žádné obtíže. Přitom zdůrazňujeme, že tuto preventivní prohlídku jim hradí VZP a nezaplatí za ni ani žádný regulační poplatek,“ vysvětluje ředitel VZP ČR Pavel Horák a dodává: „Celkem oslovíme dopisem v průběhu června až září více než 350 tisíc žen.“
Aby byl tento preventivní program co nejúspěšnější, neomezuje se pouze na rozesílání písemných pozvánek, ale staví také na přímé spolupráci s lékaři, v tomto případě gynekology. „Chceme předejít možným problémům s hledáním gynekologa, a proto finančně motivujeme lékaře, aby k sobě registrovali ty klientky, které dosud svého gynekologa nemají. Za nově registrovanou klientku obdrží lékař dvě stě korun. Také za provedenou preventivní prohlídku u registrované pacientky, včetně cytologie, obdrží lékař od pojišťovny bonus sto korun navíc k běžné platbě za dané výkony. V jednom roce na jednu pacientku může lékař čerpat vždy jen jeden z uvedených bonusů,“ upřesňuje ředitel VZP Pavel Horák.
Náklady na léčení jedné pacientky s rakovinou děložního čípku se odhadují podle údajů odborné společnosti na 120 000 – 220 000 Kč. Přesná cena léčby záleží na diagnóze, věku pacientky, průběhu nemoci a dalších faktorech.
Na očkování proti papilomavirům, které karcinom děložního čípku způsobují, přispívá VZP ČR od loňského roku z fondu prevence. Aktuální výše finančního příspěvku je max. 500 Kč na každou dávku očkovací látky, tzn. max. 1 500 Kč na celé očkování, které probíhá ve třech dávkách. Tento příspěvek je určen dívkám ve věku od 13 do 18 let, kdy má smysl toto očkování provádět (žena by měla být očkována ještě před započetím sexuálního života). Na tento finanční příspěvek uvolní VZP v letošním roce celkem 35 milionů korun.
Zdroj: VZP
ZUZI
ChytráŽena.cz
ZUZI
ChytráŽena.cz