Chřipka známá neznámá
Chřipka (influenza) je infekční onemocnění způsobené RNA virem. Rychle se šíří v sezónních epidemiích. Přenáší se kapénkovou infekcí. Název influenza pochází údajně ze staré lékařské víry v nepříznivé astrologické vlivy – influences – jako příčiny nemoci.
Existují tři základní typy chřipkových virů:
1/ Chřipkové viry A infikují lidi, savce a ptáky
2/ Chřipkové viry B infikují jen lidi
3/ Chřipkové viry C infikují lidi a prasata
Chřipkové viry typu A
Mohou být dál klasifikovány podle virových kapsidových proteinů (antigenů) – hemaglutinin (H1 až H 16) a neuraminidáza (N1 až N9). Virus chřipky A byl průvodcem všech dosavadních pandemií. Nebezpečí tohoto viru spočívá v tom, že je „schopen“ antigenní proměny. Proti viru s novou antigenní výbavou nemá většina populace protilátky, a proto se snadněji šíří a způsobuje vážnější onemocnění. Chřipkové viry typu B a C se výrazně nemění a zpravidla vyvolávají menší epidemie s mírnějším průběhem onemocnění.
LÉČBA CHŘIPKY
U většiny nemocných je třeba mírnit příznaky léky proti horečce, bolesti, dráždivému kašli, dodávat dostatek tekutin a stravu bohatou na vitamíny. Jde o zmírnění příznaků chřipky, nikoli kauzální léčbu. Nezbytný je pobyt nemocného v klidu na lůžku nejméně po dobu horeček a omezení fyzické námahy dalších 24-48 hodin po normalizaci teploty. Specifická terapie sezónní chřipky antivirotiky I. nebo II.generace. Léčba má být zahájena nejpozději do 48 hodin po prvních příznacích.
CHŘIPKA JE SMRTELNÉ ONEMOCNĚNÍ – dva z 100 000 zdravých jedinců během epidemie umírají na komplikace chřipky (například zápal plic). Pravděpodobnost úmrtí se však zvyšuje u pacientů s kardiovaskulárními chorobami (104 ze 100 000), plicním onemocněním (240 ze 100 000). Při velmi časté kombinaci diabetu a kardiovaskulárních chorob toto riziko stoupá na 480 ze 100 000, a trpí-li postižený chřipkou plicní chorobou a kardiovaskulárním onemocněním, pak ej riziko ještě vyšší (umírá 870 nemocných ze 100 000).
Specifickou ochranu před chřipkou představují protichřipkové vakcíny, které se aplikují před vypuknutím epidemie/pandemie. Terapie chřipky pak spočívá kromě mírnění příznaků v podávání antivirotik I.generace u chřipky A nebo 2. generace u chřipky A i B. Tato specifická protichřipková antivirotika mohou být použita k léčbě, profylaxi i prevenci sezónní chřipky.
Veru
ChytráŽena.cz