Chřipka a srdce
Je dlouho známým faktem, že lidé s kardiovaskulárními chorobami umírají na chřipku daleko častěji než pacienti s jinými chronickými chorobami. Také pravděpodobnost komplikací je u kardiaků vyšší. Mezi nejčastější komplikace chřipky patří zápal plic, poruchy dýchání, a dokonce i infarkt myokardu. Chřipková infekce může také způsobit dehydrataci a zhoršit příznaky srdečního selhání, cukrovky či astmatu.
Přenos na srdce…
Chřipková infekce se také může přesunout i na srdce a způsobit zánět srdečního svalu, tzv. myokarditidu. Myokarditida se u pacienta nemusí prakticky vůbec projevit, může ale také probíhat pod obrazem těžkého srdečního selhání. V nejzávažnějších případech může myokarditida skončit i smrtí nebo trvalým poškozením srdce. To pak musí být transplantováno. Nejčastěji se myokarditida projevuje velkou únavou, bolestí svalů, zrychleným pulsem, kašlem, nevolností a různými nepříjemnými pocity na hrudníku. Příznaky mohou vznikat jak postupně, tak i velmi, velmi rychle. Nejzávažnější komplikací myokarditidy je náhlá srdeční zástava.
… jeho obaly…
Chřipka ale může postihovat nejen srdeční sval, ale projevit se může i zánětem jeho ochranného obalu, osrdečníku. Zánět osrdečníku, tzv. perikarditida, je velmi závažné onemocnění, protože pokud dojde k naplnění osrdečníkového vaku tekutinou, může to zásadně ovlivnit činnost srdce. Jeho síně a komory se vlivem vnějšího tlaku nemohou správně plnit krví a může dojít k rozvoji srdečního selhání.
… ale i druhotné poškození jinou infekcí
Někdy se chřipka může zkomplikovat druhotnou, nikoliv virovou, ale bakteriální infekcí. Jejím prostupem k srdci se pak může vyvinout zánět srdeční nitroblány, tzv. endokarditida. Ta nejčastěji postihuje chlopně, navíc zánětlivé ložisko je místem, kde se s oblibou tvoří krevní sraženiny, tromby. Postižené chlopně pak nezřídka musejí být do doléčení infekce nahrazeny transplantátem. Endokarditida, protože je bakteriálního původu, se léčí pomocí antibiotik.
Kdy hrozí nebezpečí
Nebezpeční postižení srdce naštěstí u většiny nemocných s chřipkou nehrozí. Důležité ale je, aby nemocný po dobu nemoci zůstal v klidu a nemoc tzv. nepřecházel. „Přecházení“ a nadměrná fyzická námaha totiž nejen prodlužuje dobu léčení chřipky, ale hlavně významně přispívá ke vzniku chřipkových komplikací.Zdroj: Kardiochirurgie.cz
Gabriela Straková
ChytráŽena.cz