Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Velký roční horoskop na rok 2025Velký roční horoskop na rok 2025 Jarní prázdniny 2025 – termínyJarní prázdniny 2025 – termíny
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 19.01. 2025
Dnes má svátek Doubravka
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Jaterní cirhóza

14. 10. 2009 | Nemoci

Jaterní cirhóza je chronický proces, u kterého dochází k úplné dezorganizaci lobulární a vaskulární architektury jater. Za tři základní kritéria jaterní cirhózy se považuje přítomnost: nekrotických změn, uzlovité regenerace zbylých jaterních buněk, jizvení jaterní tkáně se zmnožením a tvorbou vaziva.

Cirhóza postihuje lidi na celém světě bez ohledu na rasu nebo pohlaví.


Možnosti vzniku

Příčin jaterní cirhózy může být celá řada. Mohou se různě kombinovat a ovlivňovat je mohou jak zevní vlivy, úroveň hygieny, škodliviny v prostředí, tak i individuální reakce nemocného. U nás ve střední Evropě dominují dvě hlavní příčiny – viry a alkohol.

  1. Virové hepatitidy jsou v ČR příčinou asi 1/3 cirhóz. Nejčastěji se jedná o chronickou infekci virem hepatitidy B nebo C. Postiženi jsou jí více muži a ti, kteří se nakazili v mladším věku. Cirhotické změny mohou vznikat jak bezprostředně po akutní formě zánětu, tak i pomaleji přes stadium chronické hepatitidy. Taková přestavba může trvat i několik desítek let.
  2. Alkohol se na vzniku cirhózy v ČR podílí také zhruba 1/3, ve světě téměř jednou polovinou. U alkoholiků se pak cirhóza vyskytuje 7× častěji než u nepijáků. Rozhodující pro vznik je doba pití a množství požitého alkoholu (na druhu alkoholu nezáleží).
  3. K alkoholové cirhóze jsou náchylnější ženy, takže alkoholičky umírají v průměru dříve než alkoholici.
  4. Metabolické poruchy. Mezi nejčastější metabolické poruchy, které mohou vyvolat cirhózu, patří Wilsonova choroba, hemochromatóza a porfyrie.
  5. Biliární cirhóza je naopak důsledkem chronického městnání žluče. Díky dnešním diagnostickým a léčebným postupům je ale v současnosti už spíše vzácná.
  6. Kardiální cirhóza vzniká na většinou u nemocných s chronickým srdečním městnáním a poruchami srdečních chlopní. Dnes se však již díky propracované léčbě srdečních nemocí tolik nevyskytuje.
  7. Poruchy výživy, zejména pak nekvalitní nebo různými toxiny otrávená strava, se mohou pod vznik jaterní cirhózy také podepsat.
  8. Poškození jater léky je v současnosti asi nejrychleji se rozvíjející skupinou. Nebezpečné může být i dlouhodobé léčení vysokými dávkami vitamínu A.
  9. Někdy je možné se setkat i s cirhózou, jejíž příčinu se nedaří odhalit. Taková se pak nazývá idiopatická nebo kryptogenní.


Obraz nemocného a diagnostika

Jaterní cirhóza může dlouhodobě probíhat zcela bez příznaků. Taková cirhóza se vyskytuje zhruba v 20 % případů a je častější u starších pacientů. V našich podmínkách je dnes cirhóza nejčastěji odhalena při screeningových vyšetřeních nebo preventivních prohlídkách, protože pouze zhruba 60 % cirhotiků vyhledá lékaře kvůli tomu, že mají obtíže. Obecně se cirhóza dělí na dvě stadia – kompenzovanou a dekompenzovanou cirhózu.

Kompenzovaná cirhóza připomíná chronickou hepatitidu a má i stejné příznaky – únavnost, svalovou slabost, nechutenství, úbytek hmotnosti, nauzeu, zvracení, plynatost, říhání, nesnášenlivost některých jídel. Ženy si pak stěžují na poruchy mense, muže zase trápí pokles potence. Lékař při prohlídce může najít zvětšená a tuhá játra a tzv. pavoučkové névy. Diagnostika pak probíhá pomocí pohmatu, poklepu, ultrazvuku a laboratorního vyšetření.

Dekompenzovaná cirhóza se obvykle vyskytuje u alkoholiků středního věku. Ti mají žloutenku, trpí zvýšenou krvácivostí, otoky a ascitem. Tento stav je velmi vážný, a pokud alkoholik nezačne spolupracovat a abstinovat, může skončit i smrtí. Obecně pak jsou ostatní příznaky stejné jako u kompenzovaného stadia. Typický pacient v dekompenzovaném stadiu je vyhublý, se vzedmutým břichem, sytě červenými rty a jazykem. U mužů často chybí ochlupení na hrudi.


Komplikace

Mezi nejčastější komplikace patří ascites, zvětšená slezina, vysoký krevní tlak v jaterním řečišti, hepatocelulární karcinom a různé zánětlivé komplikace. Cirhotici jsou totiž obecně náchylnější ke všem druhům infekcí, a to nejen dutiny břišní, ale i dýchacích nebo močových cest.


Léčba

Nejdůležitějším léčebným postupem je především změna životosprávy, dieta a úplná abstinence. Někdy přichází na řadu i léčba interferonem nebo u virových cirhóz antivirotiky. U dekompenzované cirhózy je pak léčba symptomatická, tzn. léčí se příznaky. Ve vybraných případech je možná i transplantace jater. 


Zdroj:Virová-hepatitida.cz


Gabriela Straková

ChytráŽena.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
cirhoza jater, není lidem co závidět. Je to nemoc, která se asi docela vyléčit nedá.
Obrázek uživatelky
profil
Já mám kamarádku, , která si touto nemocí a léčbou prošla. A není to žádná alkoholička, dokonce přišli i na to, jak k této nemoci přišla. Když jí bylo kolem 15let, prodělala vážnou nemoc , vir, který způsobuje tuto nemoc jí byl napíchnut špatnou jehlou na infúzi, onemocnění proběhlo skrytě...až po 10 letech se to začalo vážně projevovat.
Obrázek uživatelky
profil
Já měla doma bývalýho,který se léčil a byl pořád v horečkách.Pak dostal léčbu a zhubnul hrozně moc.Vypadal šíleně,ale zabralo to.
Obrázek uživatelky
profil
fuj, to je opravdu ošklivá nemoc!
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles