Prolaktin – mléčný hormon
Prolaktin neboli luteotropní hormon je hormon produkovanýpodvěskem mozkovým. U žen ovlivňuje růst mléčných žláz a tvorbu mléka při kojení. Rovněž působí na zrání vajíček ve vaječnících a také na menstruační cyklus. Ovlivňuje také vztah matky k malému dítěti. U mužů ovlivňuje růst prostaty a dalších pohlavních orgánů.
Když je prolaktinu více
Hyperprolaktinemie je pak stav, kdy je hladina prolaktinu vyšší než norma. Lze ji rozdělit na tzv. fyziologickou a patologickou. Patologicky je hladina prolaktinu zvýšena například při nádorech hypofýzy.
Fyziologické zvýšení je naopak zcela normální například v těhotenství, kdy se hladina zvyšuje až desetkrát. Další zvýšení nastává také během dne. Hladiny prolaktinu se zvyšují také asi dvě hodiny po usnutí a toto zvýšení trvá ještě asi jednu hodinu po probuzení. Zvýšení může také nastat v důsledku stresu, orgasmu a dráždění prsních bradavek.
Častou příčinou hyperprolaktinemie může být také užívání některých léků. Jedná se zejména o neuroleptika a antidepresiva, tedy psychiatrické léky. Hladinu prolaktinu ale zvyšují i některé léky užívané k léčbě vysokého krevního tlaku a podávání ženských hormonů estrogenů (například v hormonální antikoncepci). Přímé zvýšení hladiny pak způsobují opiáty a tzv. tvrdé drogy – heroin, …
Tato fyziologická zvýšení se většinou nijak neprojevují a hladina po ukončení stimulace (po sexu, vysazení léků atd.) zase rychle klesá. Pokud ale trvají delší dobu, mohou vyvolat příznaky dlouhodobého působení.
Na paniku je vždycky času dost
Vzhledem k tomu, že takto zvýšená hladina prolaktinu pacienta nijak
neohrožuje, není důvod k panice. Navíc se většinou jedná pouze o
přechodný stav. Proto pokud je u pacienta nalezena vyšší hladina
prolaktinu a ten je přitom bez zdravotních obtíží, je třeba odběr
několikrát opakovat a hlavně zjistit příčinu zvýšení. Po odstranění
vyvolávající příčiny se hladina rychle sama upraví.
Zdroj: Prolaktin.cz
Gabriela Straková
ChytráŽena.cz