1 kg bakterií v břiše
Představte si, co mi minulý týden řekla kamarádka, která studuje medicínu. V lidských střevech prý žije skoro 1 kg bakterií! Ne, nedělám si legraci. Vím, jak vypadá kilo cukru… Ale představit si kilo živých bakterií, které sídlí v mém tlustém střevě, no uznejte, to není jednoduché. Rozhodla jsem se, že si tuto informaci ověřím.
Všechny zdroje na internetu i v knihovně mi potvrdily, že říkala pravdu. Opravdu máme ve svých střevech cca 0,5 - 1 kg živých bakterií. Celkem tu žije kolem 500-1000 druhů mikroorganismů, které tvoří tzv. střevní mikroflóru. Asi by stálo za to poznat je blíž. Kde se vzaly a proč je jich tolik?
Kdy se v našich střevech objeví první bakterie?
K prvnímu osidlování našich střev mikroorganismy dochází už při porodu a během prvních hodin života. Nejdříve se u nás zabydlí Bifidobakterium a Laktobacilus. Jaké další druhy bakterií budou postupně střeva osidlovat, závisí hlavně na potravě, kterou přijímáme po narození.Proč s námi tyto bakterie žijí a provázejí nás celý život?
Prý bychom nepřežili, kdybychom museli neustále bojovat se všemi mikroby kolem sebe. Proto bylo jednodušší nabídnout některým z nich spojenectví a stát se jejich hostitelem. Tyto bakterie se pak natrvalo usídlily v našich střevech. Žijí zde ve vzájemné rovnováze tak, aby se „zlé“ bakterie nepřemnožily na úkor těch „hodných“. Jejich rovnováha je důležitá pro správné zažívání.Člověk a jeho střevní mikroflóra si navzájem poskytují řadu výhod ve formě živin nebo v podobě ochrany před jinými mikroby, kteří v tomto spojenectví nežijí. Naši „nájemníci“ dávají pozor na to, aby ve střevech nedošlo k růstu a přemnožení škodlivých bakterií. Podílejí se na trávení potravy a přispívají k výživě organismu produkcí důležitých vitamínů. Právě proto bychom se o ně měli pravidelně starat.