Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 26.11. 2024
Dnes má svátek Artur
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Meningokok - jak se šíří, projevuje a léčí

12. 10. 2019 | Nemoci
Invazivní meningokokové onemocnění je nemoc s krkolomným názvem, která může mít děsivé důsledky. V České republice každoročně postihuje několik desítek osob. Lidé, kteří prodělali toto onemocnění mohou skončit s vážnými trvalými následky, několik osob ročně v důsledku tohoto onemocnění zemře. Od začátku letošního roku do srpna, dle dat Státního zdravotního ústavu, nemoc vstoupila do života 41 Čechům, 3 lidé na následky onemocnění zemřeli.


Meningokok se šíří pomocí kapének, tedy kýchnutím či smrkáním, stejně jako chřipka či viróza.  Na rozdíl od nich se ale lze nakazit i od člověka, který viditelně nemocný není. V populaci se vyskytují bezpříznakoví nosiči, kteří mají bakterii v sobě, nemoc u nich nepropukne, a nevědomky šíří nákazu dále. Jak upozorňuje praktická lékařka pro děti a dorost Hana Cabrnochová: „Nemůžeme předvídat, u koho onemocnění propukne, ale častým faktorem, který nemoci předchází, je - zvláště u mladých lidí – pobyt ve velkém kolektivu, zvýšená únava, vyčerpání ze sportu či ponocování.“

očkováníV prvopočátku nemoc provází stejné příznaky, jako u běžné virózy – horečka, bolest hlavy, nevolnost, nechutenství, zvracení, bolesti v krku, bolesti končetin a celého těla, zvýšená dráždivost, následně pak tuhnutí šíje, či citlivost na světlo. Přibližně po 16 hodinách může nastat delirium, zmatenost a bezvědomí.

Jak tedy už na začátku poznat,

že se nejedná o běžnou chřipku?

„Rodičům radím, aby vždy, když má dítě vysokou teplotu, kontrolovali, zda-li nemá kožní projevy – mohou to být takové červeno-fialové skvrnky, které nezmizí ani když na ně zatlačíme. Dalším z projevů, který už značí postižení nervové soustavy, je ztuhlost šíje – dítě se nemůže posadit, ohnout hlavu,“ říká Hana Cabrnochová a doplňuje: „to, co nás lékaře trápí nejvíce, je rychlost s jakou invazivní meningokoková infekce probíhá. Ani přes sebelepší péči totiž nelze u pacienta zabránit závažným důsledkům.“

Jedinou formou specifické prevence je očkování, které Česká vakcinologická společnost doporučuje především malým dětem do čtyř let věku a dospívajícím či mladým dospělým – přibližně od 13 do 25 let. „Stát nyní zvažuje zavedení plošného očkování – to se ale bude týkat pravděpodobně jen nejmenších dětí, přitom riziko nákazy je i pro další věkové kategorie,“ upozorňuje MUDr. Hana Cabrochová a doplňuje: „řada rodičů se mě na očkování proti meningokoku aktivně ptá, zajímá je především účinnost – která už je dnes opravdu vysoká díky tomu, že máme k dispozici vakcíny proti všem nejčastěji se vyskytujícím séroskupinám.“
Pro co nejširší ochranu je třeba kombinovat dva typy vakcín: jedna je proti skupinám A, C, W a Y a druhá proti séroskupině B. Očkování lze uskutečnit současně, nebo s odstupem minimálně 14 dnů.  Pojišťovny na vakcíny přispívají v rámci svých preventivních programů – a to až do výše 2500 Kč.

Zdroj, foto: Focus Agency 


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 
Čtěte také



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !