Když žena onemocní rakovinou, často musí zároveň s těžkou nemocí řešit i partnerské problémy. Podle statistik se manželství nemocných žen rozpadají v 21 procentech, zatímco zdravé ženy své nemocné manžele opouštějí podstatně méně – manželství nemocných mužů ztroskotají zhruba u tří procent.
Ženy chrání hnízdo, muži sebe
Diagnóza rakoviny u jednoho z partnerů může vnést nemalé napětí do kteréhokoliv vztahu. Avšak pokud je to žena, kdo obdrží špatnou zprávu o potenciálně smrtelném onemocnění, má šestkrát větší pravděpodobnost, že ji její polovička opustí, než když se karty obrátí a těžce nemocným partnerem je muž.
Americká studie zaměřená na partnerské vztahy těžce nemocných lidí zjistila, že procento rozvodů u párů zkoušených nemocí je velmi podobné procentu v běžné americké populaci. Pokud se však vědci zaměřili na pohlaví jednotlivých účastníků, došli k překvapivým závěrům. Manželství se rozpadá u 21 % nemocných žen, avšak pouze u 3 % nemocných mužů. Nabízí se zřejmé vysvětlení, že ženy obvykle cítí větší odpovědnost za partnera, domov a rodinu a jsou také více schopné se o těžce nemocného partnera dlouhodobě starat. Mužům naopak jejich pud sebezáchovy spíše velí co nejrychleji opustit potápějící se loď a za nemocnou partnerku najít náhradu.
Zájem rodiny zvyšuje motivaci k léčbě
Lékaři, kteří se na výzkumu partnerských vztahů nemocných lidí podíleli, zdůrazňují, že vážné onemocnění se nikdy netýká jen samotného pacienta, ale vždy je třeba počítat s tím, že podstatně ovlivní fungování celé rodiny. Kromě toho, že vážná nemoc většinou znamená znatelný výpadek příjmů do rodinného rozpočtu, diagnóza rakoviny se podepíše na psychice nemocného a celého jeho okolí. Zkušenosti lékařů-onkologů také hovoří o tom, že samota nemocným lidem nesvědčí. Rozvedení pacienti mají v průběhu onemocnění významně vyšší počet hospitalizací, zároveň však mají také nižší motivaci k léčbě a častěji se u nich stává, že léčebný režim ani nedokončí.
Zdroj: Léčba-rakoviny.cz
Gabriela Straková
ChytráŽena.cz