Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 22.11. 2024
Dnes má svátek Cecílie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Mýty o vaginální mykóze

10. 09. 2012 | Nemoci
Jedná se o jednu z nejčastějších poševních infekcí. Minimálně jednou za život ji prodělá 3/4 dámské populace. Přesto stále existuje řada omylů, které se o vaginální mykóze šíří.  Mezi nejčastější patří:

1. Vždyť se myju pravidelně…


Hygiena je velmi důležitá a může se vznikem vaginální mykózy souviset. Nebezpečná však není pouze nedostatečná hygiena, problémem může být i ta přehnaná. Ženy s výtoky často zkouší nejrůznější výplachy, deodoranty, parfémované toaletní pomůcky a intimní mýdla. Všechny tyto faktory však zhoršují křehkou poševní rovnováhu.

Původcem vaginální mykózy jsou některé kvasinky druhu Candida, které se v pochvě přirozeně vyskytují a souvisí s hladinou estrogenu v organizmu ženy. Mykóza tak postihuje především ženy v produktivním věku, tedy od první menstruace do menopauzy.

Vaginální mykóza2. Se sexem to vůbec nesouvisí


Ač se o tom nemluví, mnohé ženy se s mykózou prvně setkaly právě po pohlavním styku. Při sexu totiž dochází k mechanickému podráždění poševní sliznice a zejména při nedostatečném zvlhčení vznikají v pochvě drobné trhlinky.

Také změna pH v pochvě hraje velkou roli. Přirozeně je toto prostředí totiž kyselé - pH 4,5 a nižší. Ejakulát nebo sliny jsou zásadité, proto narušují rovnováhu přirozeného prostředí a dávají šanci množení kvasinek.

3. Mužů se mykóza netýká


Sice to není běžné, ale i muži mohou mít obtíže. Mykóza se u nich projevuje ve formě zánětu předkožky žaludu. Ovšem většinou se žádné příznaky neprojeví a odhalit onemocnění bývá složitější. U páru se velmi často stává, že si infekci opakovaně předává. Z toho důvodu by se měli léčit oba partneři najednou.

4. Svědění? Tak to je určitě mykóza


Ano, svědění až bolest v intimních partiích patří k základním příznakům vaginální mykózy a dá se říct, že ji vždy doprovází. Stejně tak se ale svědění projevuje i u dalších intimních problémů a infekcí. Takže si dobře zapamatujte další příznaky vaginální mykózy: bělavý hrudkovitý výtok, který v tomto případě zpravidla nezapáchá, otok nebo zarudnutí postiženého místa.

5. V bazénech mně mykóza nehrozí


Vaginální mykózaPatříte-li mezi milovnice koupání, dbejte zvýšené opatrnosti. Množící se kvasinky nesouvisí pouze s rybníky a dalšími přírodními koupališti. Pokud si myslíte, že kryté bazény s čistou vodou jsou lepší a zcela bezpečnou variantou koupání, nemusí tomu tak být.

Chlor sice vodu desinfikuje, na druhou stranu však narušuje přirozené prostředí pochvy. To Vašim intimním partiím také nepřidá. Navíc mokré plavky jsou nebezpečné za každé situace. Mohou mít na svědomí i podchlazení pánve. A nemoc je na světě.

6. Vyskytuje se jen v létě


Léto, to je koupání, cestování nebo večerní posezení. Všechny tyto aktivity mohou mít na svědomí intimní problémy. Existují však další věci, na které si musíme dávat pozor. A ty už nesouvisí pouze s letními měsíci. Jízda na kole, nadměrná konzumace sladkostí, onemocnění léčená antibiotiky, těsné a neprodyšné oblečení.

Na pozoru je tak dobré se mít neustále. Součástí domácí i cestovní lékárničky by pak měla být antimykotika, která je v případě výskytu mykózy dobré použít co nejdříve.

7. Na mykózu stačí bílý jogurt


Je pravda, že lactobacillus v kombinaci s dobrou imunitou a vyrovnaným poševním prostředím chrání poševní sliznici před proniknutím nebezpečných kvasinek. Aplikace bílého jogurtu na postižené místo však nepomůže.

Sliznice je tou dobou již narušena a navíc jogurt obsahuje laktobacily odlišného původu. Ke zmírnění nepříjemného svědění si raději dopřejte studenou sprchu, která postižené místo ochladí a přinese alespoň dočasnou úlevu.

8. Vždy postačí krátkodobá léčba mykózy


Existuje řada přípravků, určených k tří nebo dokonce jednodenní léčbě vaginální mykózy. Tato doba však bohužel někdy nestačí k úplnému vyléčení infekce a zhojení poševní sliznice, která byla díky mykóze poškozena. Je proto možné, že otok, zarudnutí, podráždění nebo svědivé pocity v menší míře přetrvají ještě několik dní po ukončení krátkodobé léčby. Pokud i pak obtíže přetrvávají, poraďte se o dalším postupu s odborníkem.

Jsou však i případy, kdy je lepší rovnou zvolit dlouhodobou léčbu. Je tomu tak například pokud užíváte antibiotika, která mohou být pro některé ženy faktorem podporujícím rozvoj vaginální mykózy. Vzhledem k tomu, že léčba antibiotiky bývá delší než třídenní, je vhodnější zvolit i antimykotika k delšímu používání.

Zdroj: Gyno-Pevaryl

Vendula Vrablová
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !