Odpověď na tuto otázku není tak jednoznačná. Záleží totiž na několika faktorech:
- o jaký typ alergie se jedná a jak dobře se ji daří zvládnout léčbou,
- o jakou jinou chronickou nemoc se jedná,
- o jakou práci se jedná.
Například těžké přetrvávající astma může pacienta přivést až k invalidnímu důchodu. Nerozpoznaná profesní alergie na vdechované látky může vést k nevratnému ztuhnutí plic. Léky používané v těchto případech mají rovněž mnoho vedlejších účinků a způsobují i vyšší náchylnost pacienta k infekcím. Pokud je alergie na látky z pracovního prostředí rozpoznána, může to v případě závažných projevů vést až ke změně zaměstnání a nutnosti rekvalifikace.
Mami, já chci být veterinářem…
Alergie mohou být také omezením při výběru budoucího povolání. Pro astmatiky nejsou vhodná povolání s pobytem v prašném prostředí nebo jinak znečištěném vzduchu. Rovněž práce se zvířaty, zejména v uzavřených prostorách, není vhodná. Pacienti s potravinovouanafylaktickou reakcí mnohdy nesmějí být ani v místnostech, kde se dané potraviny zpracovávají. Při takovém typu reakcí tedy například nemohou pracovat v restauracích a potravinářských podnicích.
Diabetici a ti druzí
Pacienti s jinými chronickými nemocemi to však mohou mít neméně těžké. Diabetici, pacienti na dialýze, po transplantacích, pacienti s cystickou fibrózou, chronickou obstrukční plicní nemocí, plicní fibrózou, kardiaci, pacienti s neurologickými onemocněními a další a další na tom mohou být mnohem hůře než alergici.
Z uvedených příkladů vyplývá, že odpověď na položenou otázku není vlastně bez bližšího upřesnění možná. Pacient se sezónní alergickou rýmou je na tom jistě lépe než ten se selháním ledvin na dialýze. Těžký astmatik a alergik je na tom jistě hůře než pacient s celiakií kompenzovanou dietou.
Obecně je ale závažných chronických nemocí celkově více než alergií,
a tak je socioekonomické postižení kvůli nim častější a závažnější než
při alergiích.
Zdroj: Bez-alergie.cz
Gabriela Straková
ChytráŽena.cz