Rakovina děložního čípku společně s rakovinou prsu patří k nejčastějším nádorovým onemocněním žen. Povědomí o významu prevence rakoviny prsu je již ve společnosti na poměrně vysoké úrovni, ale povědomí o prevenci rakoviny děložního čípku stále zaostává.
Přestože informovanost žen stoupá, také zásluhou zdravotních pojišťoven, od teorie k praxi je třeba ujít ještě dlouhou cestu. A tak se české ženy teprve učí si o prevenci nejen číst v ženských časopisech, ale také ji skutečně aplikovat na své životy a aktivně své zdraví bránit. Především musejí převzít odpovědnost za své zdraví. Lékaři, zdravotní pojišťovny i média je k tomu sice mohou nabádat, ale konečné rozhodnutí je jen na nich.
Základem prevence jsou pravidelné gynekologické prohlídky, které však skoro polovina žen podceňuje a prostě na ně nechodí. I proto zdravotní pojišťovny těm „nezodpovědným“ v dopisech vysvětlují jejich význam.
Vysvětluje jim význam prevence a výhody včasného odhalení případného onemocnění. Pozvánka vyburcovala k jednání jen pětinu oslovených žen. Ostatní si myslí, že jich se to netýká. Jenže opak je pravdou. S papilomaviry, které rakovinu děložního čípku způsobují, se v průběhu svého života setká skoro každá žena. Jenže imunitní systém některých žen tyto viry prostě nezvládne. V loňském roce se zásluhou dopisů podařilo odhalit přítomnost rakovinného onemocnění u 3 klientek. A i kdyby se podařilo ochránit jen jednu, má tato akce smysl.
Další možnosti ochrany před rakovinou by měly věnovat pozornost zejména ženy – matky. Rakovina děložního čípku je jediná rakovina, které lze předcházet očkováním. Očkování se skládá ze tří dávek a stojí kolem 10 000 Kč. Vysokou finanční náročnost mírní některé zdravotní pojišťovny, které na očkování přispívají. Očkování je nejúčinnější před zahájením pohlavního života, proto nejvhodnější dobou pro očkování je věk 12 – 17 let.