Nádory prsu se nemusí vyskytovat jen u žen. U mužů jsou ale velmi vzácné (0,8 případů na sto tisíc mužů). V roce 2005 byla nově diagnostikována rakovina prsu u 5 533 českých žen, což činí 16 % všech nádorových diagnóz u žen v tomtéž roce. Toto číslo odpovídá 105,4 případu na sto tisíc žen. V témže roce zemřelo na nádor prsu 36,5 ze sta tisíc žen (tedy zhruba třetina nemocných). Dobrou zprávou je, že z dlouhodobého hlediska úmrtnost na nádory prsu u žen stabilně klesá.
Pozor na rizikové faktory
Při pátrání po příčinách rakoviny prsu byly odhaleny tyto nejčastější faktory, které zvyšují riziko, že v prsu dojde k nádorovému bujení: vyšší věk, výskyt nádoru v rodině či u téhož pacienta, určité změny ve tkáni prsu, genetické změny (platí to zejména pro geny BRCA1 a BRCA2), časná menstruace a pozdní přechod, ozáření prsu, nadváha či obezita po přechodu, nedostatek pohybu, alkohol.
Jak poznám, že se něco děje
Nejčastějšími příznaky nádorů prsu jsou okem či pohmatem patrné změny prsu. Okem patrné změny prsu zahrnují změnu ve velikosti či tvaru prsu, vtažení bradavky, otok, šupinatění, zarudnutí či „pomerančový“ vzhled kůže prsu. Pohmatem patrné změny zahrnují hrbolek či ztluštění v části prsu nebo poblíž prsu, případně v podpaždí, citlivost bradavky.
Samovyšetřování přivede včas k lékaři
Bolest či výtok z bradavky jsou v časných stadiích méně obvyklé. Oba příznaky navíc mohou doprovázet také řadu jiných chorob prsu, takže pokud vás trápí, nemusíte mít hned obavu, že se jedná o nádor. Přesto je ale se všemi těmito problémy vhodné navštívit lékaře, protože jedině on může zvážit závažnost stavu a případně doporučit některá další vyšetření. Na tomto místě je vhodné upozornit na to, jak moc důležité je pravidelné samovyšetřování prsu. Jedině pravidelné samovyšetřování umožní zachytit změny prsu a navštívit s nimi včas lékaře.
Vyšetření a léčba rakoviny prsu
Podezření na rakovinu prsu je možné získat při samovyšetření, vyšetření lékařem či screeningovém mamografickém vyšetření. Pokud lékař uvažuje o možnosti nádorového onemocnění prsu, zvolí k vyloučení či potvrzení diagnózy jednu či několik z dalších metod – diagnostické mamografické vyšetření, ultrazvukové vyšetření, magnetickou rezonanci, biopsii. Léčba rakoviny prsu je místní a celková. Pod místní léčbu patří ozařování a chirurgická léčba. Celková léčba zahrnuje chemoterapii, hormonální terapii a biologickou terapii.