Téma, které ještě před pár lety řešily partnerské páry zcela minimálně, se poslední dobou stává více a více aktuálním. Problémy s otěhotněním totiž má v České republice 15 – 25 procent párů, které se pokoušejí o potomka. Podle MVDr. Daniela Hlinky, předního českého embryologa za to může vyšší věk prvorodiček, pracovní vypětí a dlouhodobě zhoršená kvalita životního prostředí.
MVDr. Daniel Hlinka používá ve své praxi speciální metodu, díky níž může vybrat to nejkvalitnější embryo. Metoda nazvaná permanentní monitoring embryonálního vývoje, tak umožňuje zvýšit procento úspěšnosti otěhotnění a dát tak novou naději párům, které svůj boj již vzdaly. Jedná se o počítačem řízené kontinuální sledování vývoje embryí, která nejsou v průběhu svého mimotělního vývoje rušena prohlížením, protože celý monitoring probíhá v uzavřeném inkubátoru. Následná analýza se provádí z pořízených digitálních záznamů.
Po třicátém roce se šance na úspěšnost asistované reprodukce u žen progresivně snižuje. „Zatímco u třicetiletých žen je tato šance mezi padesáti a šedesáti procenty, u čtyřicátnic je to pouze 15 %,“ komentuje výsledky několika různých studií Hlinka. „Samozřejmě je to velmi individuální a v případě využití darovaných vajíček se situace dramaticky mění v prospěch otěhotnění.“
Kombinace dvou metod
„Podle našich předběžných výsledků se šance zvyšují zhruba o 10 procent,“ říká MVDr. Daniel Hlinka, když mluví o kontinuálním využití dvou metod - monitoringu embryí a tzv. „PICSI. Díky možnosti exaktní analýzy vývoje, kterou umožňuje monitoring, jsme schopni vyloučit i abnormality, které poukazují na možný výskyt chromozomálních anomálií. Metoda PICSI zase minimalizuje přenos nezralých spermií. Současným využitím obou metod lze snížit výskyt předčasných potratů a zároveň minimalizovat stresové situace, které jsou důležité v léčbě neplodnosti,“ MVDr. Daniel Hlinka.
Zdroj. Lékaři-online.cz
Vendi V.
ChytráŽena.cz