Jestliže máte psa a pečlivě dbáte o jeho zdravotní stav, možná vás už zarazilo, že svého domácího mazlíčka můžete nechat očkovat proti lymeské borrelióze, zatímco pro lidi podobná vakcína neexistuje. Důvodů pro tento nezvyklý stav je hned několik, každopádně před lety se proti lymeské borrelióze mohli očkovat i lidé.
Nadšení z devadesátých let již ochladlo
Vědci a farmaceutické firmy se vývoji očkovací látky proti borrelióze intenzivně věnovali v devadesátých letech minulého století, a tehdy také první vakcíny spatřily světlo světa. Úředního schválení se však dočkaly pouze ve Spojených státech, a navíc i tam byly po zhruba pěti letech staženy z trhu. Důvod? Nezájem veřejnosti nebo ještě spíše obavy z vážných vedlejších účinků.
Zpočátku nebyly během klinického zkoušení nových vakcín pozorovány žádné nežádoucí účinky. Později se však objevily zprávy o tom, že u příjemců očkovací látky se objevily určité příznaky onemocnění borreliózou, a zároveň že podání vakcíny může vyvolat u vnímavých jedinců autoimunitní reakci. Žádné z firem, které tehdy vakcínu proti borrelióze vyvíjely, se nepodařilo tyto zprávy hodnověrně vyvrátit, a rozptýlit tak obavy veřejnosti. A právě tyto obavy byly příčinou toho, že vakcína proti lymeské borrelióze na americkém trhu zcela propadla.
Vakcíny se možná nakonec dočkáme
Od doby, kdy byla přinejmenším na americkém trhu vakcína proti lymeské borrelióze k dispozici, uplynulo již téměř deset let, a zatím se nezdá, že by se na obzoru rýsovala nějaká náhrada. Přitom počet onemocnění borreliózou stále roste a zároveň mnoho případů zůstává nediagnostikovaných a tyto neléčené infekce jsou zdrojem dlouhodobých a závažných zdravotních obtíží.
Před časem se objevila v médiích zpráva, že nakročeno k vývoji lidské vakcíny proti borrelióze má dokonce jedna z českých firem. Od té doby však rozruch utichl a zmíněná firma v současnosti představila „pouze“ unikátní borreliózovou vakcínu určenou psům, kočkám a koním. Přesto vyrobit vakcínu proti borrelióze, a to i proti její evropské variantě (která se od americké do jisté míry liší), není technicky nemožné. Hlavním problémem patrně bude nevydařený pokus na americkém trhu a neochota velkých farmaceutických firem riskovat další neúspěch.
Zdroj: Klíšťová-encefalitida.cz
Gabriela Straková
ChytráŽena.cz