„Takovou tu běžnou ochranu proti bodavému hmyzu v podobě obyčejných repelentů na svých cestách Češi opravdu hodně podceňují,“ varuje RNDr. František Rettich, CSc. z Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu v Praze.

Zatímco v našich zeměpisných šířkách jsou komáři přenašeči maximálně takzvané Valtické horečky, běžné virové nemoci, kterou lze přirovnat k nachlazení s teplotami do 39 °C. v exotických krajích jsou z nich zabijáci, kteří přenášejí malárii. Přitom se nejedná o nijak výjimečnou nemoc. Vyskytuje se totiž ve více než 100 zemích světa. Kvůli tomu je riziku malárie každým dnem vystaveno více než čtyřicet procent obyvatel naší planety. Především oblasti střední a Jižní Ameriky, Afriky, Jižní Asie a Středního východu a Oceánie jsou považovány za oblasti s rizikem této smrtící nemoci. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace se ročně vyskytuje zhruba 300 až 500 miliónů případů malárie. Více než jeden milion z nich končí smrtí. A mezi mrtvými jsou i Češi.

Pro dobrou ochranu na cestách za exotikou rozhoduje u repelentů obsah Icaridinu. Právě ten je vhodný pro dovolenou v subtropickém či dokonce tropickém pásmu. V 80. letech minulého století ho začala vyvíjet společnost Bayer, aby lépe ochránil lidi proti nebezpečným nemocem v tropických a subtropických zemích. Dnes je Icaridin doporučený WHO (World Health Organization) jako prostředek před komáry přenášející malárii. Zachránil tak miliony lidských životů.