Obvyklý způsob, jak přestat kouřit, je skončit s poslední cigaretou naráz. Člověk si předem stanoví svůj den D, přičemž tomuto určenému dni nepředchází žádné redukování počtu vykouřených cigaret. Někteří kuřáci mají ovšem pocit, že postupné snižování počtu vykouřených cigaret je přirozené a rádi by vyzkoušeli léčbu, v rámci které by mohli s kouřením přestávat pozvolna.
Odborníci postupnému odvykání nepřejí
Názor většiny odborníků na odvykání kouření je jasný: postupné snižování počtu vykouřených cigaret namísto okamžitého odložení poslední cigarety s konečnou platností je nevhodné, je to jen nepřiznaná neochota s kouřením doopravdy přestat. Přestože takový názor má svou logiku a je jistě podložen bohatými zkušenostmi lékařů, nikdy nemůže být na škodu dát šanci i druhé straně a opačnému přístupu. Až do dnešní doby bylo bohužel studií na téma „okamžité versus postupné odvykání kouření“ dovedeno do zdárného konce jen velmi málo.
Většina studií, které dnes máme na toto téma k dispozici, byla navíc provedena na příliš malém vzorku osob, v rámci těchto studií také obvykle nebyla používána žádná farmakoterapie a nebyly dodržovány ani další standardy, obvykle nutné k tomu, aby závěry nějaké studie bylo vůbec možné brát vážně.
Postupná redukce jako „druhý pokus“
Protože výsledky odvykacích kúr nejsou ideální a navždy přestat s kouřením se podaří obvykle asi jen 4 % kuřáků, kteří se o to pokusí, navrhují někteří odborníci postupnou redukci počtu vykouřených cigaret jako další možnost pro ty, kteří již dříve selhali v některém z obvyklých odvykacích programů. Pod „postupnou redukcí“ si ovšem nemůžeme představovat žádné snížení o dvě či tři cigarety denně. Lékaři, kteří tento postup podporují, navrhují během prvního týdne léčby zredukovat počet vykouřených cigaret na polovinu, ve druhém týdnu na čtvrtinu a poté přestat s kouřením úplně.
Takovou studii, která by měla konečně spolehlivě srovnat úspěchy okamžitého a postupného odvykání, plánují v současnosti lékaři z Velké Británie. Kuřákům, kteří již několikrát selhali při své snaze přestat s kouřením, bude nabídnuta možnost odvykání pod odborným vedením a za pomoci nikotinových náplastí. Zatímco jedna část odvykajících odloží svou poslední cigaretu v den D bez předchozí redukce, zbylí kuřáci se pokusí rozloučit se svou poslední cigaretou pozvolna. Určitě bude zajímavé zjistit, která ze dvou skupin si při svém odvykání povede lépe.
Zdroj: Odvykání-kouření.cz
Gabriela Straková
ChytráŽena.cz