Výživový odborník Petr Havlíček na své nedávné přednášce doporučil, abychom příjem nasycených mastných kyselin omezili alespoň na 10% energetického příjmu v potravě. „Transmastným kyselinám, především pak těm uměle vyrobeným, bychom se měli vyhýbat úplně,“ apeloval Petr Havlíček.
„V přirozené formě se transmastné kyseliny vyskytují v hovězím a skopovém mase a v mléčných výrobcích. Uměle se transmastné kyseliny vytvářejí průmyslovým ztužováním, neboli hydrogenací nenasycených kyselin, které obsahují například margaríny, smažené potraviny, sladkosti, slané chipsy či některé druhy pečených potravin,“ říká Petr Havlíček, který zároveň upozorňuje na jejich škodlivost.
Tato forma mastných kyselin má negativní vliv na kardiovaskulární systém a způsobuje různé srdeční choroby. Považuje se za vůbec nejškodlivější tuk. „Jeho nepřiměřený příjem zvyšuje hodnoty LDL ´škodlivého´ cholesterolu v krvi a naopak hladiny HDL ´zdravého´ cholesterolu snižuje. Dalším velice sledovaným vlivem těchto kyselin je zásah do metabolismu glukózy a ovlivnění funkce inzulínu, což může vést k výskytu cukrovky,“ vysvětluje Havlíček. Mezi další negativní vlivy, které jsou stále součástí mnoha výzkumů, patří např. špatný vliv na plod, nebo vývoj nádorových onemocnění tlustého střeva.
Nenasycené mastné kyseliny ve výživě dětí
Děti ke svému růstu a každodennímu nasazení potřebují dostatečný a kvalitní přísun energie. „U dětí by se příjem tuků měl držet v rozumných mezích a není dobré jej zásadně omezovat, je třeba udržovat jej na optimální úrovni. Doporučuji zaměřit se na potraviny, které pokrývají svačiny dětí a mlsání,“ radí Petr Havlíček. U těchto výrobků bychom měli sledovat obsah konzervantů a především transmastných kyselin. „Vhodnou svačinou společně s ovocem či mléčnými produkty může být cereální tyčinka.“ uvádí Havlíček tipy na zdravou a chutnou svačinu pro děti. Není dobré kupovat dětem sladkosti, které obsahují konzervanty či stabilizátory.
Lydias
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz